Czeski wolontariusz został ranny w Donbasie. Stan uniemożliwia mu powrót do kraju

Źródło:
PAP

W Donbasie na wschodzie Ukrainy został ranny wolontariusz, który pomagał w leczeniu żołnierzy na froncie - przekazało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. Rzecznik resortu Daniel Drake stwierdził, że stan rannego uniemożliwia przewiezienie go do kraju. Nie podano dokładnego miejsca zdarzenia, ani personaliów poszkodowanego.

Czeski wolontariusz, którego danych nie ujawniono, został trafiony odłamkami podczas ostrzału artyleryjskiego, a później odniósł kolejne rany po wybuchu pocisku nazywanego szrapnelem.

Przedstawiciele projektu Phoenix, dla którego działał w Donbasie, poinformowali, że stan rannego pozostaje stabilny, ale sytuacja jest poważna. Nie można też przewidzieć dalszego jej rozwoju. Zarówno MSZ w Pradze, jak i koledzy wolontariusza zaapelowali o poszanowanie jego prywatności.

>> Polscy wolontariusze ranni w Ukrainie. Michał Dworczyk o ich stanie zdrowia i możliwym transporcie do Polski <<

Pomagał rannym żołnierzom

Przedstawiciele Phoenix podkreślili, że wolontariusz pomagał w ewakuacji rannych wojskowych na froncie. W trakcie jednej z misji uratował 25 żołnierzy.

W ramach projektu Phoenix czescy medycy, którzy działają jako ochotnicy, uczą żołnierzy zasad pierwszej pomocy w warunkach bojowych, a także transportują rannych.

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: