Atak Rosji na Ukrainę. Nocne ostrzały Sum i Ochtyrki. Podkijowska Bucza "zakładnikiem" Rosjan

Źródło:
PAP
Nocne bombardowania Sum i Ochtyrki
Nocne bombardowania Sum i OchtyrkiTVN24/Twitter/@nexta_tv
wideo 2/21
Nocne bombardowania Sum i OchtyrkiTVN24/Twitter/@nexta_tv

Trwa atak Rosji na Ukrainę. W nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie samoloty ostrzelały miasta Sumy i Ochtyrka, zabijając co najmniej 14 osób, w tym dzieci, i wyrządzając znaczne zniszczenia - poinformowały lokalne władze. Mer podkijowskiej Buczy przekazał, że jego miasto stało się "zakładnikiem" Rosjan. - Nie dają mieszkańcom wychodzić z mieszkań, ostrzeliwują ulice - mówił. Ukraińskie państwowe służby przekazały również, że minionej doby w obwodzie mikołajowskim na południu wskutek rosyjskich ostrzałów zginęło czworo cywili.

Jak poinformował na Facebooku szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywickij, podczas walki z nacierającą rosyjską kolumną pojazdów opancerzonych zginęło czterech ukraińskich żołnierzy, a kilku zostało rannych. Dodał, że rosyjskie lotnictwo atakowało też dzielnice mieszkalne na przedmieściach Sum, niszcząc lub poważnie uszkadzając kilka domów. Pod gruzami jednego z nich zginęło 10 osób, w tym dzieci.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Dzielnice mieszkalne atakowane były także w miejscowości Ochtyrka. Ostrzelano infrastrukturę miejską, w tym elektrociepłownię.

Sumy, Ukraina (08.03.2022)NEXTA

Według agencji Ukrinform, w rezultacie walk w rejonie Sum i Ochtyrki wojska ukraińskie zatrzymały 4 duże kolumny rosyjskich pojazdów pancernych.

Ochtyrka, Ukraina (03.08.2022)NEXTA

Podkijowska Bucza "zakładnikiem" rosyjskich wojsk

Tymczasem mer podkijowskiej Buczy, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, poinformował, że Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom miasta wychodzić z mieszkań. - Kiedy nie ma ostrzałów, w tym krótkim okresie, nie dają mieszkańcom wychodzić z mieszkań - przekazał. Mieszkańcy nie mają możliwości kupienia wody, jedzenia, nie mają prądu ani możliwości wyjazdu - mówił, cytowany przez RBK-Ukraina. Ludzie chowają się w piwnicach, nie ma z nimi praktycznie kontaktu. Powiedział, że psy rozwlekają ciała zabitych.

- Były próby naszych sił zbrojnych, kiedy faktycznie wyparły rosyjskie wojska, ale po dobie (Rosjanie) znowu weszli - powiedział mer. Jak dodał, siły rosyjskie kontrolują wszystkie główne drogi i je ostrzeliwują.

Nocą Rosjanie przeprowadzili kolejny ostrzał artyleryjski miasta - poinformował mer. Podkreślił, że Bucza jest "zakładnikiem" rosyjskich wojsk.

Czworo zabitych cywili w obwodzie mikołajowskim

Ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazały, że minionej doby w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów zginęło czworo cywili.

W poniedziałek w wyniku ostrzałów w obwodzie mikołajowskim wybuchło 11 pożarów, w tym osiem w sektorze mieszkalnym. Spod gruzów ratownicy wydobyli pięć osób, które przewieziono do szpitali. Informacje w sprawie zabitych i rannych są uściślane.

Pirotechnicy usunęli z sektora mieszkalnego 15 sztuk amunicji - czytamy w komunikacie.

Mikołajów, Ukraina, 08.03.2022NEXTA

ATAK ROSJI NA UKRANĘ - OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NEXTA

Tagi:
Raporty: