TVN24 | Świat

Ukraiński sztab: 40 procent generałów i oficerów w Rosji, planujących wojnę, odsuniętych od służby i objętych śledztwem

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
momo,
tas//now
Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 169 dni. W Rosji około 40 procent generałów i oficerów, którzy planowali przebieg działań zbrojnych na Ukrainie, jest odsuniętych od służby i objętych śledztwem - przekazał zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow. Minister obrony Ołeksij Reznikow w czasie konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy w Kopenhadze wymienił trzy kroki, potrzebne do całkowitego wyzwolenia Ukrainy: powstrzymanie rosyjskiego agresora, ustabilizowanie linii frontu i przygotowanie kontrofensywy w celu wyzwolenia zajętych terytoriów. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:36

  Instytut Studiów nad Wojną: Ukraina kontynuuje ataki na rosyjskie stanowiska dowodzenia przy pomocy systemów rakietowych HIMARS. Z raportów wynika, że siły rosyjskie w oczekiwaniu na ukraińską kontrofensywę przenoszą swoje stanowiska dowodzenia znajdujące się w pobliżu linii frontu.

 • 4:30

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie władze okupacyjne w Mariupolu przygotowują się do przeprowadzenia pokazowych procesów i ewentualnych egzekucji ukraińskich jeńców wojennych, którzy walczyli w zakładach Azwostalu.

 • 3:08

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napomniał urzędników, zarówno cywilnych, jak i wojskowych, aby przestali rozmawiać z dziennikarzami o taktyce militarnej Kijowa przeciwko Rosji. To jest "po prostu nieodpowiedzialne" - podkreślił.

 • 1:18

  Objęty kanadyjskimi sankcjami rosyjski oligarcha Roman Abramowicz zdecydował się sprzedać swoje północnoamerykańskie aktywa, w tym między innymi kanadyjską stalownię. W Kanadzie od końca czerwca obowiązują przepisy umożliwiające konfiskatę rosyjskich aktywów.

 • 0:02

  Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że tego dnia rosyjskie pociski znów uderzyły w terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest pod kontrolą wojska Rosji.

 • 23:37

  Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew był w czwartek w Donbasie - pisze portal Ukrainska Prawda. Spotkał się z samozwańczymi władzami tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. "Szczególną uwagę" poświęcono "zharmonizowaniu" prawa separatystycznych republik z prawem Rosji - przekazał Miedwiediew.

 • 20:21

  Na 12 bilionów dolarów szacuje się wartość złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy. Na gospodarcze motywy rosyjskiego ataku na Ukrainę wskazuje w najnowszym raporcie kanadyjska firma analityczna SecDev.

  Wartość wszystkich złóż surowców kopalnych Ukrainy można ocenić na ok. 26 bilionów USD – szacują analitycy SecDev, podkreślając, że "Rosja próbuje obniżyć znaczenie Ukrainy i na stałe ją zdestabilizować oraz podważyć rzetelność tego kraju jak partnera ekonomicznego Europy i innych krajów świata".

  "Im dłużej trwa wojna, tym większe prawdopodobieństwo, że Rosja uniemożliwi Ukrainie (utrzymanie) statusu 'supermocarstwa' w dziedzinach takich jak surowce i rolnictwo”, a to przełoży się na wyższe ceny i "podważy przejście na energie odnawialne" - napisano w raporcie, zwracając uwagę, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się na zaatakowanie Ukrainy nie tylko z powodu osobistych przekonań czy fiksacji - w działaniach Rosji widać też przyczyny ekonomiczne.

 • 20:07

  Graniczący z Rosją obwód sumski pozostaje najbardziej zaminowanym z pozostałych deokupowanych terytoriów Ukrainy - przekazał szef MSW Denys Monastyrski.

  20-kilometrowy pas wzdłuż granicy państwowej Ukrainy z Rosją jest całkowicie zaminowany i niebezpieczny - dodał minister. Przekazał, że w obwodzie są także inne tereny, w tym duży zalesiony obszar, do których na razie nie można wejść.

  Zdaniem Monastyrskiego powodem tej sytuacji są ciągle ostrzały rosyjskie, uniemożliwiające prace saperów i ekip ratowniczych. Po wycofaniu wojsk rosyjskich obwód sumski jest niemal codziennie ostrzeliwany przez Rosjan.

 • 19:40

  W obwodzie charkowskim ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły dwa rosyjskie pociski manewrujące Kalibr wystrzelone z Morza Czarnego - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

  Wcześniej rzecznik Dowództwa Operacyjnego Południe powiedział, że zagrożeniem dla Ukrainy są dwa rosyjskie okręty uzbrojone w 16 pocisków typu Kalibr na Morzu Czarnym.

 • 19:29

  Na kierunku donieckim rosyjskie siły próbują przebić się przez obronę wojsk ukraińskich, zająć korzystne pozycje, a następnie wznowić ofensywę na miasta Kramatorsk i Bachmut - poinformowała na Facebooku służba prasowa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Sytuacja na kierunkach wołyńskim, poliskim i siwerskim nie zmieniła się. W obwodzie sumskim rosyjscy żołnierze ostrzelali infrastrukturę cywilną i wojskową - podał sztab.

 • 18:11

  To wojna Rosji, nie tylko Władimira Putina. Większość Rosjan popiera wojnę, więc niech rosyjscy turyści zadowolą się pobytem w swoim kraju - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

  "To nie Putin, tylko prawdziwi rosyjscy żołnierze przybywają z Rosji, by zabijać, torturować i niszczyć" - podkreślił minister.

  "Znaczna większość Rosjan popiera wojnę, cieszy się z ostrzałów ukraińskich miast i zabijania Ukraińców. Więc niech rosyjscy turyści zadowolą się Rosją" - dodał Kułeba.

 • 17:51

  Polskie samobieżne armatohaubice Krab odgrywają znaczącą rolę w wojnie na Ukrainie - informuje amerykańska telewizja CNN w raporcie z Donbasu. W materiale ukraińscy żołnierze chwalą precyzję i nowoczesność tych dział.

  W raporcie pokazano ostrzał za pomocą Kraba rosyjskich pozycji z odległości 30 km, a cała operacja, czyli oddanie salwy i przemieszczenie działa, miała trwać 2-3 minuty.

  - One są dużo lepsze od tego, co mieliśmy wcześniej. (Sprzęt) mobilny, szybko zabiera nas z niebezpieczeństwa po ostrzale - powiedział CNN dowódca baterii Krabów, były nauczyciel matematyki Wasyl, który przeszedł dwutygodniowe szkolenie z obsługi armatohaubicy.

  Żołnierz chwalił również nowoczesny i "przyjazny dla użytkownika" polski system kierowania ogniem Topaz oraz precyzję dzięki systemom GPS. To m.in. miało sprawić, że Kraby są "popularne" wśród Ukraińców, zaś Kijów zamówił 56 kolejnych armatohaubic obok podarowanych przez Polskę osiemnastu.

 • 17:45

  Darczyńcy z 26 krajów, reprezentowani głównie przez ministrów obrony, zadeklarowali na konferencji w Kopenhadze przekazanie 1,5 mld euro na rzecz zwiększenia zdolności wojskowych Ukrainy. Dyskutowano m.in. o możliwościach produkcji broni.

  - Spotkaliśmy się, aby dać jasny przekaz: walka Ukrainy jest nasza, ale dzisiejsza konferencja dotyczyła nie tylko słów. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy zapewnić wsparcie Ukrainie w średnim i długim okresie - podkreślił gospodarz spotkania, minister obrony Danii Morten Bodskov.

  Odnosząc się do zadeklarowanej kwoty 1,5 mld euro, Bodskov stwierdził, że może ona jeszcze wzrosnąć. - Wiele krajów zasygnalizowało chęć dalszej pomocy, najpierw jednak muszą o tym zdecydować parlamenty - podkreślił.

  Ministrowie obrony zgodzili się w Kopenhadze na powołanie zarządzanego przez Wielką Brytanię funduszu, mającego pomóc zwiększyć produkcję broni. Islandia, która nie ma własnego wojska, obiecała przygotowanie misji rozminowywania Ukrainy.

 • 17:18

  Rosyjskie wojsko w czwartek trzykrotnie ostrzelało okolice Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - przekazał ukraiński koncern Enerhoatom. W ataku nikt nie został ranny.

  Ostrzały skierowano na remizę straży pożarnej, rozlokowaną poza terytorium elektrowni. Jej zadaniem jest ochrona obiektu przed pożarami i ich gaszenie w razie sytuacji nadzwyczajnych. Już wcześniej tego dnia - według Enerhoatomu - straż została ostrzelana.

  Po południu w czwartek Enerhoatom informował o pięciu "trafieniach" w okolicy komendantury elektrowni, obok m.in. zbiornika materiałów radioaktywnych. Zapaliła się trawa, nikt nie został ranny.

 • 17:05

  W Rosji około 40 procent generałów i oficerów, którzy planowali przebieg działań zbrojnych na Ukrainie, jest odsuniętych od służby i objętych śledztwem - powiedział zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

  - Kontynuowane są represyjne działania wobec wyższego i starszego składu oficerskiego sił zbrojnych Rosji w związku z klęskami planów strategicznych na odcinku ukraińskim - oświadczył Hromow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  - Około 30-40 procent generałów i oficerów, którzy uczestniczyli w planowaniu specjalnej operacji wojskowej, zostało odsuniętych od pełnienia obowiązków i są objęci śledztwem - dodał generał.

 • 16:25

  Siły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i terytorium w pobliżu tego obiektu - poinformował ukraiński koncern państwowy Enerhoatom.

  Odnotowano pięć "trafień" w okolicy komendantury elektrowni, obok m.in. zbiornika radioaktywnych materiałów. Zapaliła się trawa, nikt nie został ranny.

  Kolejnych pięć "trafień" zarejestrowano w okolicy straży pożarnej w pobliżu elektrowni.

  W związku z ostrzałem nie dokonano rotacji pracowników elektrowni. Dopóki sytuacja nie unormuje się, na stanowiskach pozostają pracownicy obecnej zmiany - pisze Enerhoatom.

  Zaznacza, że sytuacja na terenie elektrowni pozostaje pod kontrolą, a poziom promieniowania jest w normie. Koncern zapewnia, że - wbrew doniesieniom rosyjskich mediów - w elektrowni nie doszło do pożaru.

 • 16:21

  Około 13 tysięcy białoruskich żołnierzy i milicjantów podpisało zgodę na udział w wojnie przeciwko Ukrainie – poinformował zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

  - Wzdłuż granicy państwowej z Ukrainą rozlokowanych jest sześć batalionów Sił Zbrojnych Republiki Białoruś. Według naszych danych Rosja nie przestaje próbować wciągnąć Białorusi w czynny udział w wojnie z Ukrainą. Według naszych informacji około 13 tysięcy osób spośród czynnych i byłych żołnierzy białoruskich oraz funkcjonariuszy OMON (milicyjne oddziały specjalnego przeznaczenia) zgodziło się na udział w wojnie – powiedział Hromow na konferencji prasowej.

 • 15:30

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do ONZ i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o pilne skierowanie misji do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy.

  Kułeba poinformował, że skierował w tej sprawie pisma do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i dyrektora MAEA Rafaela Grossiego.

  Misja pod kierownictwem MAEA i z udziałem wojskowych ekspertów ONZ miałaby ocenić zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego związane z przejęciem obiektu przez siły rosyjskie - dodał szef ukraińskiej dyplomacji. Minister zaznaczył, że misja powinna przybyć na teren elektrowni wyłącznie przez kontrolowane przez Kijów terytorium ukraińskie.

  Kułeba podczas konferencji prasowej powiedział, że "Rosjanie faktycznie przekształcili największą elektrownię atomową Europy w bazę wojskową i narażają na niebezpieczeństwo cały kontynent".

 • 14:34

  Sąd w obwodzie dniepropietrowskim skazał na 12 lat więzienia obywatela Ukrainy, który za pieniądze przekazywał rosyjskim służbom informacje dotyczące rozmieszczenia ukraińskich wojsk - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  SBU przekazała, że obywatel Ukrainy stał się obiektem zainteresowania rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, gdy odbywał wyrok w kolonii karnej na terytorium Rosji. W przeddzień rosyjskiej agresji został przerzucony na Ukrainę w celu wykonywania działań dywersyjno-wywiadowczych w rejonie działań ukraińskich wojsk.

  Według sądu SBU zebrała dowody potwierdzające, że mężczyzna przekazywał wrogowi dane wywiadowcze i pomagał w zdobyciu przez siły rosyjskie Lisiczańska w obwodzie ługańskim.

 • 14:28

  Około 10 osób zmarło w zeszłym tygodniu, czekając w kolejce na wyjazd z okupowanego przez wojska rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy – oznajmił mer miasta Wadym Bojczenko na briefingu w Kijowie.

  - Niestety są przypadki, gdy ludzie w tych kolejkach umierają, bo są zmęczeni i nie otrzymują pomoc lekarskiej – oznajmił.

  Bojczenko podkreślił, że ewakuacja z miasta jest możliwa, ale trudna. - Trzeba odstać kolejkę w tak zwanych centrach filtracyjnych, trzeba też zdawać sobie sprawę, że droga z Mariupola na terytorium kontrolowane przez Ukrainę, czyli do miasta Zaporoże jako najbliższej miejscowości, zajmuje od trzech do pięciu dni – zaznaczył.

  Mer potwierdził również informację, że rosyjscy okupanci żądają od mieszkańców dużych sum pieniędzy za możliwość wyjechania na obszary kontrolowane przez Kijów.

 • 13:58

  Władimir Putin to zbrodniarz wojenny, a prowadzona przez niego wojna z Ukrainą to "wojna kryminalna" – oświadczył w Berlinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Niemcy będą ścigać wszystkie zbrodnie wojenne, za które odpowiedzialny jest Putin, łamiący zawarte porozumienia – dodał szef rządu.

  W trakcie tzw. letniej konferencji prasowej kanclerz przez blisko dwie godziny odpowiadał na pytania mediów, dotyczące przede wszystkim rosyjskiej inwazji na Ukrainę i jej konsekwencji, a także kwestii bezpieczeństwa energetycznego Niemiec i dostaw gazu z Rosji.

  - Nastał poważny czas – rozpoczął Scholz, mówiąc o sytuacji energetycznej przed zimą. Zapewnił, że zbiorniki gazu są coraz lepiej napełnione, odniósł się też do dodatkowego wytwarzania energii elektrycznej z węgla. Potwierdził ponadto, że cały czas rozważana jest kwestia czasowego przedłużenia pracy trzech pozostałych elektrowni jądrowych.

 • 13:16

  Głośny atak na rosyjską bazę lotniczą na Krymie, to symboliczne zwycięstwo Ukrainy - ocenia holenderski portal NOS, stwierdzając, że "to upokorzenie dla Putina, a Ukraińcy są dumni z sukcesu swojej armii".

  Co najmniej dziewięć rosyjskich samolotów zostało zniszczonych na Krymie - przekazał rzecznik ukraińskich sił powietrznych. Według mediów to Ukraina zbombardowała rosyjską bazę na półwyspie i stało się to po raz pierwszy od jego aneksji w 2014 roku.

  Ukraiński rząd nie wziął na siebie odpowiedzialności za atak, jednak dziennik "New York Times", powołując się na anonimowego urzędnika rządowego, potwierdził, że rzeczywiście był to sukces armii ukraińskiej.

  "Na Ukrainie panuje wielkie podekscytowanie tym atakiem" – podał portal NOS, dodając, że "jest ono porównywalne z radością w kwietniu, kiedy wojska ukraińskie zatopiły flagowy okręt Floty Czarnomorskiej - Moskwę".

 • 11:57

  Dwie osoby poniosły śmierć, a jedna została ranna w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

  "Okupanci drugi dzień z rzędu ostrzeliwują Cyrkuny. Zniszczone zostały prywatne domy, budynki gospodarcze, sklepy, kawiarnia, garaże" – oznajmił Syniehubow.

  Dodał, że ostrzeliwane były także miejscowości w rejonach (powiatach) charkowskim, czuhujewskim i iziumskim, ale najbardziej ucierpiały właśnie Cyrkuny w rejonie wołczańskim.

  Олег Синєгубов, голова Харківської ОДА

  📍Харківщина. 11 серпня ▪️Вночі ворог знову завдав удару по Харкову. Близько 4:30 російський боєприпас влучив в землю двору житлового будинку. Пошкоджено офісну будівлю, в багатоквартирному будинку вибито вікна. Постраждалих немає. ▪️Протягом доби ворог продовжив масовані обстріли населених пунктів Харківського, Чугуївського та Ізюмського районів. Другий день поспіль окупанти безперервно обстрілюють Циркуни. Вчора протягом дня зафіксовано 12 обстрілів села, сталося 10 пожеж. Зруйновані приватні будинки, господарчі споруди, магазини, кафе, гаражі. Поранення отримала жінка 76 років, її стан середній. В Чугуївському районі через обстріли горіла трава та лісосмуга. На лінії зіткнення тривають бойові дії. На Харківському напрямку ворог завдавав авіаційних ударів по позиціях наших захисників. Росіяни намагалися йти в наступ в районі Уд, Петрівки та Гусарівки. Але під вогнем ЗСУ зазнали великих втрат та мусили тікати. Віримо в наших захисників та нашу перемогу! Підписуйтеся на перевірене. Олег Синєгубов

 • 11:46

  Parlament Łotwy przyjął w czwartek uchwałę, w której ocenił, że wojska rosyjskie w celowy i świadomy sposób atakują na Ukrainie ludność cywilną, a Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za służbami prasowymi łotewskiego parlamentu.

  Kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny jak najszybciej zaprzestać wydawania obywatelom Rosji i Białorusi wiz wjazdowych i turystycznych - zaapelowano w rezolucji.

  Podkreślono również, że od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj, 12 mln Ukraińców musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania, a 5 mln wyjechało za granicę.

 • 11:23

  Rosja w żadnym wypadku nie przyzna, że wtorkowy atak na jej bazę lotniczą na okupowanym Krymie był dziełem Ukraińców. Władze na Kremlu stały się zakładnikami własnej dumy i uważają, że takie oświadczenie wskazywałoby na niedostatki rosyjskiej obrony powietrznej - ocenił w czwartek ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Serhij Hrabski.

 • 11:22

  Skargi składane do rosyjskiej prokuratury przez obywateli Rosji świadczą o szabrownictwie żołnierzy rosyjskich w separatystycznych republikach na wschodzie Ukrainy. Przykładowe skargi opublikowały portale śledcze Bellingcat i Insider.

  Insider wszedł w posiadanie archiwum skarg obywateli rosyjskich do prokuratury wojskowej Rosji, odzwierciedlających rzeczywistą sytuację w tzw. republikach ludowych - donieckiej i ługańskiej. Oba portale potwierdziły autentyczność skarg.

  Ze skarg wynika, że rosyjcy poborowi są okłamywani lub przymuszani do wyjazdu w strefę działań bojowych do Ukrainy, przy czym nie zapewnia się im ani odpowiedniego wyżywienia, ani pomocy lekarskiej.

 • 10:21

  Statek załadowany ukraińskim zbożem, który miał wypłynąć w czwartek z ukraińskiego portu w Czarnomorsku, nie wyruszył w rejs z powodu złych warunków pogodowych - podało tureckie ministerstwo obrony.

  Turcja w lipcu, wraz z ONZ, wynegocjowała w tej sprawie porozumienie między Kijowem a Moskwą. Rosja od początku swej inwazji blokowała ukraiński transport morski.

 • 10:15

  Zniszczenia po rosyjskim ostrzale Charkowa minionej nocy.

 • 10:13

  Kijów i Berno porozumiały się w sprawie reprezentowania przez Szwajcarię interesów Ukrainy w Rosji za pośrednictwem szwajcarskich misji dyplomatycznych i placówek konsularnych w Federacji Rosyjskiej - poinformowały Radio Swoboda i gazeta internetowa Ukrainska Prawda za szefem służb prasowych szwajcarskiego MSZ Michaelem Steinerem.

  Umowa przewidywałaby możliwość uzyskiwania ukraińskich wiz przez Rosjan w szwajcarskich urzędach konsularnych, a także udzielania przez MSZ w Kijowie, za pośrednictwem Szwajcarii, wsparcia Ukraińcom przebywającym w Rosji oraz Rosjanom znajdującym się na Ukrainie. Berno wyraziło też gotowość do zorganizowania negocjacji pomiędzy skonfliktowanymi państwami.

  Warunkiem powodzenia tych zamierzeń jest jednak zgoda Rosji, która oświadczyła, że "nie kontaktuje się ze Szwajcarią", ponieważ rząd w Bernie prowadzi nieprzyjazną politykę wobec Moskwy. Szwajcaria odstąpiła od idei wieczystej neutralności, przyłączyła się do sankcji Zachodu wymierzonych w Kreml i tym samym "stała się jedną ze stron konfliktu" - ocenił rosyjski resort dyplomacji, cytowany przez Radio Swoboda.

 • 8:47

  Jedenaście osób zginęło, a osiem odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

  Sześć osób poniosło śmierć w Bachmucie, trzy - w Sołedarze, jedna - w Krasnohoriwce i jedna - w Awdijiwce.

  Rząd Ukrainy wydał 3 sierpnia rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z toczącymi się tam walkami i niemożnością zapewnienia dostaw gazu w nadchodzącym sezonie grzewczym.

  W ocenie większości analityków, siły najeźdźcy, po zajęciu na początku lipca większości obwodu ługańskiego, będą próbowały w kolejnych tygodniach opanować Bachmut na północy obwodu donieckiego. Następnym celem agresora mogą stać się miasta Kramatorsk i Słowiańsk, położone około 50 km na północny zachód od Bachmutu.

 • 7:45

  Wielka Brytania przekaże Ukrainie trzy kolejne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270 MLRS, a także "znaczną liczbę" pocisków, wykorzystywanych do prowadzenia ostrzałów z tego typu broni - zadeklarował brytyjski minister obrony Ben Wallace, cytowany przez ukraińską redakcję stacji BBC.

  Londyn zwiększy tym samym łączną liczbę dostarczonych M270 MLRS do sześciu. Wallace powiadomił o tym podczas konferencji w Kopenhadze, poświęconej koordynacji dalszego militarnego i finansowego wsparcia państw Zachodu dla Kijowa.

  - Wielka Brytania z dużym zadowoleniem obserwuje to, w jaki sposób Ukraina wykorzystuje systemy rakietowe przekazywane przez Zachód. Ukraińskie siły pokazały, że potrafią znacznie lepiej (niż Rosja) wybierać cele do zniszczenia - w taki sposób, by nie doszło do szybkiego wyczerpania amunicjii - ocenił Wallace.


  Nasze nieustające wsparcie jest bardzo wyraźnym sygnałem, że Wielka Brytania i społeczność międzynarodowa pozostają przeciwne tej nielegalnej wojnie i będą nadal wspierać Ukrainę w obronie przed agresją Putina".

 • 7:43

  Ukraińscy urzędnicy przedstawiają atak na rosyjskie lotnisko wojskowe na Krymie jako początek kontrofensywy na południu, a przy tym pogłębiają dezorientację Kremla co do zdolności sił ukraińskich do ataków na dużą odległość – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Władze Rosji wciąż są zdezorientowane z powodu ataku na lotnisko Suki na anektowanym Krymie, ponad 225 km za linią frontu. W ataku z 9 sierpnia zniszczonych zostało co najmniej osiem samolotów wojskowych i wiele budynków. ISW nie jest w stanie niezależnie określić przyczyn wybuchu, a na zdjęciach satelitarnych widać zniszczenia i kratery, które mogły być skutkiem wielu rzeczy: działania sił specjalnych, partyzantów, rakiet, ataku miejscowego lub z odległości – napisano w raporcie.

 • 7:18

  Szef wspieranych przez Rosję separatystycznych władz w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zapowiedział, że do końca lata, prawdopodobnie w Mariupolu, odbędzie się proces schwytany członków Pułku Azow.

  Żołnierze Azowa uczestniczyli w obronie Mariupola nad Morzem Azowskim wiosną tego roku. Gdy złożyli broń, trafili m.in. do obozu filtracyjnego w Ołeniwce na terenie separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej.

  Batalion Azow powstał w 2014 r. jako formacja ochotnicza. Potem przekształcono go w pułk, który wszedł w skład Gwardii Narodowej Ukrainy.

 • 6:58

  Serię wybuchów było słychać w nocy ze środy na czwartek na białoruskim lotnisku, gdzie bazują rosyjskie samoloty – poinformowali na Telegramie blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na Białorusi.

  "Od godz. 00.25 do 00.32 było słychać wybuchy i czuć falę uderzeniową, kilka razy przez chmury było wiać rozbłyski światła. Kierunek – lotnisko Ziabrowka" - napisali blogerzy, dodając, że wybuchów było co najmniej osiem.

  Wcześniej białoruskie Ministerstwo Obrony informowało o ćwiczeniach wojsk obrony przeciwlotniczej i sił powietrznych w strzelaniu bojowym, ale nie wiadomo, czy wybuchy miały z nimi związek.

 • 4:36

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie siły prowadzą otwartą kampanię reklamową dla nowo utworzonej jednostki wojskowej i wysyłają wiadomości tekstowe, aby rekrutować mieszkańców okupowanego Mariupola.

 • 4:36

  Co najmniej osiem wybuchów odnotowano w obwodzie homelskim na Białorusi, przy granicy z Ukrainą. Według świadków, do eksplozji doszło w pobliżu lotniska Ziabrauka. Często stacjonują tam rosyjskie samoloty wojskowe – poinformował Franak Viacorka, doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

 • 4:35

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że zagraniczni kredytodawcy zgodzili się zawiesić spłaty zewnętrznego zadłużenia jego kraju do 2024 r., co pozwoli - jak powiedział - zaoszczędzić prawie 6 mld dolarów.

  Premier poinformował też, że posiadacze obligacji przedsiębiorstw Ukrenergo i Ukravtodor również zgodzili się odroczyć spłaty. "Umożliwi to Ukrainie lepiej przygotować się na najtrudniejszy w historii sezon grzewczy i bardziej skutecznie usunąć uszkodzenia infrastruktury zniszczonej przez rosyjskich terrorystów" - napisał Szmyhal.

 • 4:35

  Specjalista OSINT-u (Open Source Intelligence) opublikował zdjęcia satelitarne prezentujące zniszczenia w rosyjskiej bazie lotniczej na Krymie.

 • 4:34

  Prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski zaapelował do mieszkańców terenów okupowanych przez Rosję o informowanie o siłach wroga oraz osobach, które mu pomagają. Zapowiedział, że wszystkie okupowane ziemie ukraińskie zostaną wyzwolone.

 • 4:34

  Co najmniej sześć osób zginęło, a trzy zostały ranne w przeprowadzonym przez wojska rosyjskie ostrzale rakietowym Bachmutu w obwodzie donieckim Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Dodał, że zaatakowano dzielnicę mieszkaniową.

 • 4:34

  Rosyjski ostrzał dwóch miejscowości w obwodzie dniepropietrowskim, w którym zginęło 13 osób, świadczy o tym, że trzeba zwiększać pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

 • 4:33

  W kawiarni "Ruski Bar" w Podgoricy kelnerzy noszą na służbowych ubraniach znak "Z", niesławny symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała ambasada Ukrainy w Czarnogórze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, momo, tas//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Telegram/Sonya Matveyeva

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości