Jako jeden z niewielu mieszkańców zoo przeżył rosyjską okupację. 12-letni niedźwiedź dostanie nowy dom

Źródło:
CNN, Five Stars Zoo
Ukraina. Zniszczenia we wsi Jampil (grudzień 2022)
Ukraina. Zniszczenia we wsi Jampil (grudzień 2022)Reuters Archive
wideo 2/2
Ukraina. Zniszczenia we wsi Jampil (grudzień 2022)Reuters Archive

Azjatycki niedźwiedź czarny, który przeżył rosyjską okupację zoo we wsi Jampil, znalazł nowy dom. Zwierzę trafi pod opiekę ogrodu zoologicznego w Szkocji. Placówka poprosiła o finansowe wsparcie.

Znajdujące się niedaleko Edynburga w Szkocji Five Sisters Zoo przekazało w poniedziałek na Facebooku, że zapewni dom niedźwiedziowi uratowanemu z zoo we wsi Jampil w obwodzie donieckim w Ukrainie. 12-letni azjatycki niedźwiedź czarny był jednym z niewielu mieszkańców tego ogrodu, którzy przeżyli po tym, jak placówka została zajęta przez Rosjan. Po jej wyzwoleniu 30 września 2022 roku okazało się, że prawie wszystkie z 200 zwierząt zostały zabite, a wiele z nich miało zostać zjedzonych przez rosyjskich żołnierzy.

ZOBACZ TEŻ: Rosjanie strzelali w tym miejscu do zwierząt. "Zabawiali się, jakby byli na strzelnicy"

Niedźwiedź znalazł nowy dom

Five Sisters Zoo poinformowało, że zwierzę dostało imię Jampil - od wsi, w której został uratowany. "Jampil, 12-letni niedźwiedź, został odnaleziony w opuszczonym zoo w najbardziej przerażających warunkach, gdy po pięciu miesiącach rosyjskiej okupacji region został wyzwolony" - napisano. Zoo przekazało także, że w czasie wojny niedźwiedź został ranny - gdy pocisk eksplodował w pobliżu jego klatki, doznał wstrząsu mózgu.

Jednocześnie zoo zwróciło się z apelem, by wspomóc je finansowo w tym przedsięwzięciu, które określono jako "znaczną inwestycję". Pieniądze mają być przeznaczone na "sprowadzenie Jampila do zoo i zapewnienie mu siedliska".

- Wojna i konflikt to coś strasznego i bardzo traumatycznego dla ludzi. Często zapomina się, że jest to też traumatyczne dla zwierząt - podkreślił Romain Pizzi, główny weterynarz z Five Sisters Zoo w rozmowie z CNN. - Chcemy mieć pewność, że to, co zbudujemy dla niego jako schronienie, zaspokoi jego potrzeby i będzie dostosowane do niego w zależności od tego, przez jaką traumę przeszedł i jakie zachowania mógł rozwinąć w tym czasie - dodał. Obecnie Jampil przebywa tymczasowo w ośrodku Natturhelpcentrum w Belgii. Do Szkocji ma trafić na stałe w przyszłym roku.

ZOBACZ TEŻ: W zoo "zginęły prawie wszystkie zwierzęta", przerażone sarny i bobry na ulicach po wysadzeniu tamy

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: CNN, Five Stars Zoo

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/screen/CentralFMNews