Tusk składa raport i stawia zadania

Tusk wróci do Polski?
Tusk wróci do Polski?
tvn24
Kadencja Donalda Tuska w RE za rok się kończytvn24

Donald Tusk przedstawił raport dotyczący pracy Rady Europejskiej jako najważniejszej instytucji UE. "Polityka powróciła do Europy, historia wraca i w tych czasach potrzeba silnego przywództwa i politycznej jedności" - pisze polityk w raporcie.

Raport sporządzony przez przewodniczącego Rady Europejskiej obejmuje okres od 1 grudnia 2014 roku do 30 marca tego roku. Są w nim zawarte nie tylko szczegóły dotyczące prac tej instytucji, ale także przemyślenia o obecnych problemach Unii Europejskiej. Jak podkreślił Donald Tusk, priorytetem jest zapewnienie jedności Europy w czasie kryzysu.

"Unia Europejska musiała stawić czoła bezprecedensowej migracji wewnętrznej azylantów, która przetestowała naszą społeczność do jej granic. Musieliśmy znaleźć nowe porozumienia z Grecją dotyczące jej przyszłości jako członka euro, a także dla Wielkiej Brytanii w związku z referendum dotyczącym jej członkostwa w UE (...)Wreszcie były wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenia, gdzie wymagana była odpowiedź Europy, w tym terroryzm i konflikt zbrojny w naszych krajach sąsiednich" - zaczął we wstępie Donald Tusk.

W udostępnionym przez Radę Europejską dokumencie poruszony został m.in temat zabezpieczenia strefy Schengen i ożywienia rozwoju gospodarczego w Europie. Donald Tusk omówił też zagrożenie bezpieczeństwa w Europie, porozumienie z Wielką Brytanią, a także opisał pracę nad polityką zagraniczną UE.

Najgorszy kryzys w Europie

Jako jeden z najważniejszych problemów, z którymi boryka się UE, Tusk wymienił kryzys migracyjny związany z napływem uchodźców do Europy. Polityk nazwał go "najgorszym kryzysem uchodźców w Europie od czasów II wojny światowej". Zaznaczył, że należy szybko powstrzymać ich przypływ, zająć się ochroną granic zewnętrznych UE, a także zmniejszyć nielegalną migrację. Ma w tym pomóc realizacja planu działania UE-Turcja. Ważnym zadaniem dla Rady Europejskiej będzie też ochrona integralności strefy Schengen.

"Turcja podjęła już kroki do wdrożenia planu działania, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp syryjskich uchodźców do Turcji do rynku pracy i udostępniania danych z UE (...) Musimy zobaczyć znaczne i trwałe zmniejszenie liczby nielegalnych imigrantów z Turcji do UE. Wymaga to dalszych, zdecydowanych wysiłków również po stronie tureckiej" - podkreślił Tusk.

UE zdecydowana w obliczu terroru

W raporcie odniósł się do również do zagrożenia bezpieczeństwa w Europie z powodu terroryzmu. Przypomniał, że Rada Europejska w grudniu zgodziła się bardziej systematycznie korzystać z istniejących baz danych bezpieczeństwa UE, a także na zmianę kodeksu granicznego Schengen w celu umożliwienia lepszej kontroli bezpieczeństwa na granicy. Według Donalda Tuska są to "pierwsze kroki do stworzenia bezpieczniejszej Europy". Polityk podkreślił, że celem ekstremistów "jest sama idea europejska", więc Unia Europejska ma pozostać "twarda i zdecydowana" w obliczu terroryzmu.

Polityka wobec Rosji

Ważnym elementem raportu Donalda Tuska jest również polityka zagraniczna Unii Europejskiej. W dokumencie odniósł się on m.in do działań UE wobec Rosji.

"W ciągu roku Unia Europejska powtórzyła potępienie nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Rosję. Przywódcy UE postanowili zintensyfikować wsparcie dla procesu pokojowego na Ukrainie oraz powiązanie systemu sankcji przyjętych przeciwko Rosji" - podkreślił Tusk. Przypomniał również, że sankcje zostały przedłużone o kolejne miesiące z powodu niedopełnienia warunków umowy z Mińska.

"W tym trudnym okresie, kiedy nasza polityka została zakwestionowana na wielu frontach, to był mój cel, aby utrzymać europejskich przywódców zjednoczonych i upewnić się, że UE pozostanie zdecydowana w odniesieniu do Rosji” - zaznaczył polityk.

Kwestie na przyszłość

W raporcie przewodniczący Rady Europejskiej wymienił też najważniejsze dla niego kwestie, którymi UE ma zająć się w najbliższym czasie.

"Po pierwsze, musimy chronić nasze podstawowe wartości: solidarność, wolność i jedność wobec zagrożeń dla Unii i jej państw członkowskich, pochodzących zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz. Po drugie, potrzebujemy bezwzględnej determinacji, aby zakończyć kryzys gospodarczy i do ukończenia prawdziwej Unii Gospodarczej i Walutowej. Po trzecie, Unia Europejska musi być silna międzynarodowo. Europa musi zabezpieczyć swoje granice i wspierać tych w sąsiedztwie, którzy podzielają nasze wartości. I po czwarte, uważam, że stosunki między Europą, a Stanami Zjednoczonymi są podstawą Wspólnoty Demokracji. Relacje te muszą zostać wzmocnione" - podkreślił w raporcie Donald Tusk.

ZOBACZ CAŁY RAPORT

Autor: jaz\mtom / Źródło: consilium.europa.eu

Tagi:
Raporty: