Nie ma wątpliwości, że Kraje Partnerstwa Wschodniego zbliżyły się do Unii Europejskiej bardziej niż kiedykolwiek - mówił w poniedziałek w Brukseli, w związku z obchodami 10. rocznicy ustanowienia inicjatywy przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Donald Tusk był gospodarzem uroczystej, rocznicowej kolacji z udziałem przywódców krajów Partnerstwa, ministrów spraw zagranicznych oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.
Jak podkreślał w swoim przemówieniu, 10 lat po ustanowieniu programu Partnerstwa Wschodniego "w Unii Europejskiej jest więcej Armenii, Gruzji, Azerbejdżanu, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii".
- Wierzę, że w waszych krajach jest więcej Unii niż kiedykolwiek. Nie jesteśmy tylko sąsiadami, jesteśmy członkami tej samej rodziny - powiedział szef Rady Europejskiej.
Tusk do Sikorskiego: gratuluję wspaniałej idei
Donald Tusk podziękował za zaangażowanie na rzecz tej inicjatywy byłemu szefowi polskiego MSZ, Radosławowi Sikorskiemu.
- W obecności wszystkich przywódców Partnerstwa Wschodniego i instytucji europejskich chciałbym ci serdecznie podziękować i pogratulować tej wspaniałej idei. Bez twojej kreatywności i odwagi nie byłoby Partnerstwa Wschodniego - zwrócił się do byłego ministra po polsku przewodniczący Rady Europejskiej.
Jak zaznaczył, po 10 latach można spojrzeć na osiągnięcia Partnerstwa: przyjęcie przez trzy z sześciu krajów umowy stowarzyszeniowej, a także uzyskanie przez nie ruchu bezwizowego do UE.
- Wydano miliardy euro na zarządzanie granicami, połączenia, środowisko i efektywność energetyczną, a także wsparcie dla biznesu, doradztwo prawne i edukacje - wymieniał Tusk.
"Wierzę w naszą wspólną determinację i wyobraźnię"
Zauważył, że świętując 10-lecie programu, jego uczestnicy silnie zobowiązują się pogłębiać swoje więzy i współpracę. Zaznaczył, że to, jak będzie wyglądała rocznica za kolejne 10 lat, będzie zależało od tego, co zrobią liderzy. - Wierzę w naszą wspólną determinację i wyobraźnię - oświadczył.
Program Partnerstwa Wschodniego ma pogłębiać więzi polityczne i integrację gospodarczą UE z sześcioma krajami Europy Wschodniej i Zakaukazia: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem.
Autor: asty/adso / Źródło: PAP