Turcja zaatakowała miejscowości zamieszkałe przez Kurdów. Oskarża ich o zamach w Stambule

Źródło:
PAP

Miejscowości w północnej Syrii zamieszkałe przez Kurdów stały się w sobotę celem ataków lotniczych ze strony Turcji. Ankara oskarża Kurdów o zamach bombowy w Stambule, gdzie zginęło sześć osób, a 80 zostało rannych.

Władze tureckie oskarżyły o zamach w Stambule zdelegalizowaną Partię Pracujących Kurdystanu oraz powiązane z nią syryjskie ugrupowania kurdyjskie. Grupy kurdyjskich bojowników oświadczyły, że nie były zaangażowane w jego przeprowadzenie. Jak dotychczas nikt nie przyznał się do organizacji zamachu.

Naloty na strategiczne miasto

Sobotnie naloty wymierzone były w Kobani, strategiczne miasto w pobliżu granicy z Turcją, które Ankara próbowała wcześniej przejąć w ramach swoich planów ustanowienia "bezpiecznej strefy" wzdłuż granicy z Syrią, oraz dwie wioski zamieszkałe przez kurdyjskich przesiedleńców.

Syryjskie media opozycyjne podały, że tureckie naloty wymierzone były w pozycje dowodzonych przez Kurdów oddziałów Syryjskich Sił Demokratycznych. Nie zgłoszono żadnych ofiar.

W sąsiednim Iraku Konsulat Generalny USA w Erbil powiedział, że monitoruje "wiarygodne raporty" dotyczące potencjalnej tureckiej akcji wojskowej w północnej Syrii i północnym Iraku

Autorka/Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: