Erdogan: Putin chce wojnę zakończyć tak szybko, jak to tylko możliwe

Źródło:
PAP

Władimir Putin chce zakończyć wojnę z Ukrainą tak szybko, jak to tylko możliwe - powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Turecki przywódca spotkał się kilka dni wcześniej z prezydentem Rosji w uzbeckiej Samarkandzie.

- W Uzbekistanie spotkałem się z prezydentem (Władimirem) Putinem i przeprowadziliśmy bardzo obszerne dyskusje. I on pokazuje mi, że chce tę (wojnę) zakończyć tak szybko, jak to tylko możliwe. Takie było moje wrażenie, ponieważ to, jak obecnie wyglądają sprawy, jest dość problematyczne - stwierdził Recep Tayyip Erdogan w wyemitowanym w poniedziałek programie.

Dodał, że 200 jeńców zostanie wymienionych na podstawie porozumienia między stronami. Nie podał na ten temat więcej szczegółów.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Prezydent Turcji pytany o to, czy Rosja powinna móc zachować część terytorium Ukrainy, jaką opanowała od początku inwazji w lutym, odparł: - Nie, zdecydowanie nie.

- Jeśli w Ukrainie ma zapanować pokój, oczywiście, zwrot ziem, które zostały najechane stanie się bardzo ważny. Takie są oczekiwania - zapewnił Erdogan. I dodał. - Przejęte ziemie zostaną zwrócone Ukrainie.

Erdogan i Putin spotkali się w Samarkandzie. Zdjęcie z 16 września kremlin.ru

Kwestia Krymu

Prezydent Turcji oświadczył także, że od 2014 roku rozmawia z prezydentem Rosji o zwrocie zaanektowanego Półwyspu Krymskiego "jego prawowitym właścicielom", którzy, jak to ujął, są jednocześnie potomkami Turków.

- Gdybyś chciał zrobić krok naprzód, uwolniłbyś zarówno Tatarów krymskich, jak i Ukrainę - zawsze tak mówiliśmy. Jednak od tamtej pory, niestety, nie podjęto żadnych kroków - powiedział Erdogan.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: