TVN24 | Świat

Irański dron bojowy używany przez Rosję zestrzelony przez Ukraińców

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ft,
tas
//now
Źródło:
tvn24.pl
Ukraińskie wojsko ostrzelało okupowaną Kadijiwkę
Ukraińskie wojsko ostrzelało okupowaną Kadijiwkę Reuters
wideo 2/11
Reuters Ukraińskie wojsko ostrzelało okupowaną Kadijiwkę

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 209 dni. Armia ukraińska poinformowała we wtorek o zestrzeleniu drona kamikadze wyprodukowanego w Iranie i używanego przez atakujące Ukrainę wojska rosyjskie. Drony te mają zasięg 2,5 tysięcy kilometrów i są trudne do wykrycia dla ukraińskich systemów obrony powietrznej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:28

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym orędziu zademonstrował spokój, wypowiadając się na temat pseudoreferendów, dotyczących przyłączenia do Rosji części okupowanej Ukrainy.

  - Naszego zdania nie zmienia hałas ani żadne zapowiedzi - powiedział we wtorek ukraiński lider, cytowany przez agencję dpa. - Bronimy Ukrainy, wyzwalamy nasz kraj i nie okazujemy przede wszystkim żadnej słabości - oświadczył.

 • 4:13

  Przebywający w Nowym Jorku premier Japonii Fumio Kishida potępił we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, inwazję Rosji na Ukrainę. Podkreślił, że depcze to filozofię i zasady Karty Narodów Zjednoczonych. Kishida określił atak na Ukrainę jako destabilizujący porządek międzynarodowy. Mówił, że powinny zwyciężyć rządy prawa, a nie przymus siły.

 • 3:31

  Rosyjski prezydent Władimir Putin zrezygnuje ze swoich "imperialnych ambicji", tylko wtedy, gdy zrozumie, że nie może wygrać wojny - mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas wtorkowej debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. - Dlatego nie zaakceptujemy żadnego pokoju dyktowanego przez Rosję i dlatego Ukraina musi być w stanie odeprzeć atak Rosji - oświadczył Scholz, cytowany przez agencję Reutera.

 • 3:10

  Główny dyplomata Unii Europejskiej Josep Borrell zagroził we wtorek Moskwie kolejnymi sankcjami w związku z planowanymi w kilku regionach Ukrainy pseudoreferendami w sprawie przyłączenia do Rosji.

  Według unijnego dyplomaty Rosja i wszyscy, którzy są zaangażowani w te głosowania, jak również w inne przypadki łamania prawa międzynarodowego muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Dalsze "środki restrykcyjne" zostaną wzięte pod uwagę - powiedział Borrell, którego wypowiedź cytuje agencja dpa.

 • 2:03

  Amerykański Departament Stanu ostrzegł we wtorek, że Rosja będzie musiała zmierzyć się z "zwiększonymi konsekwencjami" jeśli zdecyduje się zaanektować część Ukrainy. - Daliśmy jasno do zrozumienia, że będą zwiększone konsekwencje. Mamy szereg narzędzi - oświadczył wysoki urzędnik Departamentu Stanu, którego wypowiedź cytuje Reuters.

 • 1:27

 • 1:18

  Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne, które będzie musiała zapłacić. Nie ma sprawiedliwości bez zadośćuczynienia; Polska nie zaprzestanie działań zmierzających do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego – mówił prezydent Andrzej Duda.

  Zapewnił, że Polska nie zaprzestanie działań zmierzających do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego, zarówno na poziomie państwowym, jak i indywidualnym. "Ta wojna musi zostać załatwiona w taki sposób, że agresor zapłaci za wyrządzone straty, za wyrządzone szkody" - powiedział.

 • 1:14

  Andrzej Duda zaapelował o zwiększenie pomocy dla ukraińskiej ludności cywilnej, której potrzeby humanitarne są znacznie większe niż obecnie przekazywane środki. - Nie wolno nam, nie wolno społeczności międzynarodowej okazywać zmęczenia wojną. Musimy pomagać. Musimy wspierać – dodał.

 • 1:14

 • 1:13

  Ktoś, kto świadomie niszczy uprawy w spichlerzu świata będzie za to ścigany do końca swojego życia - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 • 0:34

  W tym roku z powodu wojny ukraińskie zbiory będą mniejsze o 35 proc.; szacuje się, że z powodu wojny w Ukrainie liczba osób cierpiących chroniczny głód wzrośnie w tym roku o około 47 mln osób – mówił prezydent Andrzej Duda podczas debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 • 0:34

  Wojna w Ukrainie to nie jest regionalny konflikt, to zarzewie światowego pożaru. Ta wojna dotknie i nasze i wasze kraje – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

 • 23:41

  Prokurator generalny USA Merrick Garland spotkał się we wtorek w Waszyngtonie z głównym prokuratorem Ukrainy i zgodził się na zacieśnienie współpracy w celu ścigania osób zaangażowanych w zbrodnie wojenne i inne przestępstwa na Ukrainie.

  Garland i ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin omówili wysiłki mające na celu pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności w następstwie inwazji Rosji i podpisali protokół ustaleń, który ułatwi bliższą współpracę - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat Departamentu Sprawiedliwości.

 • 22:15

  Unia Europejska zdecydowanie potępia rosyjskie plany przeprowadzenia referendów w niektórych częściach Ukrainy i nie uzna wyników głosowań – zapewnił we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 • 21:57

  - Niektóre kraje, które są w stanie zrobić więcej, są wśród tych, które robią najmniej. To musi się zmienić bez względu na wszystko - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas otwarcia szczytu żywnościowego w Nowym Jorku.

  Podczas szczytu zorganizowanego na marginesie 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przez USA, Unię Europejską, Hiszpanię i Senegal, szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział, że prezydent USA Joe Biden ogłosi w środę kolejny pakiet pomocy, mający złagodzić kryzys żywnościowy wywołany m.in. przez agresję Rosji na Ukrainę i susze.

  Zaznaczył jednak, że obok pomocy doraźnej kraje rozwijające się potrzebują długotrwałych rozwiązań, opartych na inwestycjach w technologię i rozwój rolnictwa. Przyznał też, że działania Zachodu w sprawie m.in. zasad handlu nawozami muszą być bardziej przejrzyste. Chodzi m.in. o eksport nawozów z Rosji, który, choć nie jest objęty sankcjami, zmalał z uwagi na niepewność prawną.

 • 21:27

  Elitarny 217. pułk spadochronowo-desantowy wchodzi w skład 98. dywizji powietrznodesantowej; stacjonuje w Iwanowie, około 250 km na północny wschód od Moskwy. Pod koniec stycznia, krótko przed inwazją rosyjską na Ukrainę, nazwa 217. pułku pojawiała się w doniesieniach o przerzucaniu przez Rosję wojsk ku granicy z Ukrainą. Media niezależne informowały, że siły powietrznodesantowe są przerzucane ku granicy właśnie z okolic Iwanowa.

  10 sierpnia armia ukraińska poinformowała o zniszczeniu w rejonie Melitopola stanowiska dowodzenia 217. pułku desantowo-spadochronowego wojsk Rosji.

 • 21:24

  "W związku z nieskutecznym prowadzeniem ukrytej mobilizacji władze wojskowe i polityczne Federacji Rosyjskiej podjęły decyzję o wycofaniu jednostek 217. pułku spadochronowo-desantowego z terytorium Syrii i o rozpoczęciu przerzucania ich na terytorium Ukrainy" - oświadczył sztab generalny armii ukraińskiej w komunikacie.

  Rosyjska redakcja BBC News podała, cytując doniesienia sztabu, że posiłki te mają trafić do obwodu donieckiego. Rosja, jak podano w komunikacie sztabu, ponosi tam znaczne straty.

 • 21:14

  Władze samozwańczych tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, zamierzają przeprowadzić w dniach 23-27 września pseudoreferenda, mające na celu włączenie tych okupowanych przez Rosję terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej. Podobny zamiar ogłosili rosyjscy namiestnicy w częściowo okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy.

 • 20:58

  Armia ukraińska poinformowała we wtorek o zestrzeleniu aparatu bezzałogowego, wyprodukowanego w Iranie i używanego przez atakujące Ukrainę wojska rosyjskie. Dron bojowy Shahed-136 został zestrzelony w obwodzie mikołajewskim na południu Ukrainy.

  Drona zestrzeliły oddziały obrony przeciwlotniczej Dowództwa Południe sił zbrojnych Ukrainy - podała agencja Ukrinform.

  Dodała, że Rosjanie oznaczają te drony własną nazwą Gerań-2. O zestrzeleniu najprawdopodobniej takiej samej maszyny w obwodzie charkowskim armia ukraińska informowała przed tygodniem.

  Shahed-136 to bojowe drony-kamikadze o zasięgu 2,5 tys. kilometrów. Aparaty te są stosunkowo nieduże i latają nisko, przez co są trudne do wykrycia dla ukraińskich systemów obrony powietrznej.

 • 20:36

  Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan stwierdził, że "Rosja wydaje się na progu mobilizacji". Później sprecyzował, że prawdopodobnie będzie to częściowa mobilizacja. Dodał, że jest pewny, że Ukraina mimo to będzie w stanie odeprzeć jej ataki. Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają planowanej aneksji ukraińskich terytoriów w wyniku fikcyjnych referendów.

 • 20:15

  Planowane pseudoreferenda dotyczące przyłączenia okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji stanowią "kolejną eskalację w putinowskiej wojnie. Świat musi zareagować na to rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego - oświadczył we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg.

  We wpisie na Twitterze sekretarz generalny NATO podkreślił, że rosyjskie pseudoreferenda są sprzeczne z prawem i "nie zmienią one natury agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie". Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, by "potępiła to rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego i wzmocniła wsparcie dla Ukrainy".

 • 19:50

  W Hiszpanii, do której dotarło 87 tys. ukraińskich uchodźców wojennych w wieku produkcyjnym, zatrudnienie znalazło dotychczas niespełna 15 proc. z nich - wynika z opublikowanych we wtorek danych rządu Pedro Sancheza.

 • 19:01

 • 18:06

  Rosyjscy żołnierze wprowadzają przepustki na wjazd i wyjazd w okupowanej przez nich części obwodu zaporoskiego - poinformowały ukraińskie agencje, powołując się na szefa okupacyjnych władz Jewgienija Balickiego.

  Przekazał on, że "nowy system" zacznie działać od początku października.

 • 18:02

  Na granicy obwodów charkowskiego i donieckiego została podniesiona flaga Ukrainy. Zdjęcie udostępnił szef obwodu donickiego Pawło Kyryłenko.

  "Dzięki naszym siłom zbrojnym ten odcinek drogi (M-03) Kijów-Charków-Dowżański jest wolny od najeźdźców. Ale jest też niezwykle niebezpieczny, ponieważ pozostało w tym miejscu pełno śmiercionośnego żelaztwa" - ostrzegł Kyryłenko, mając na uwadze zaminowane tereny.

 • 17:16

  Ukraiński parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy o poszerzeniu pasa granicznego wzdłuż granicy państwowej z Rosją i Białorusią (do dwóch kilometrów).

  Ochrona granicy z obydwoma państwa będzie dodatkowo wzmocniona.

 • 16:57

  Rosyjskie wojsko ostrzelało Słowiańsk w obwodzie donieckim - poinformował szef tamtejszej administracji Wadym Liach.

  Zdaniem urzędnika, ataków dokonano najprawdopodobniej z użyciem systemów rakietowych S-300. "Na szczęście obyło się bez ofiar" - dodał we wpisie na Facebooku Liach.

 • 16:41

  Na granicy okupowanego Krymu i również okupowanego obwodu chersońskiego Ukrainy Rosjanie budują fortyfikacje dla ludzi i ciężkiego sprzętu wojskowego. Można odnieść wrażenie, jakby szykowali się do odparcia szturmu – poinformowało przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.

  Podało, że w Sewastopolu rosyjscy okupanci dokonują inspekcji piwnic w wielopiętrowych budynkach, przy czym nie informują mieszkańców o charakterze prowadzonych działań.

 • 16:11

  Ukraiński wywiad nie wyklucza, że rosyjska propaganda przygotowuje obywateli Rosji do mobilizacji. - Deputowani Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) coraz częściej mówią o wojnie z Zachodem i o tym, że konieczna jest mobilizacja - powiedział przedstawiciel wywiadu Wadym Skibicki w wywiadzie dla portalu Kyiv Post.

  Ocenił, że w Rosji nasiliła się "retoryka mobilizacyjna": np. przywódca komunistów Giennadij Ziuganow i inni działacze "mówią, że faktycznie trwa wojna i że potrzebne jest ogłoszenie wojny i mobilizacji".

  Rosyjscy politycy głoszą, że chodzi o wojnę "nie tylko z Ukrainą, a z NATO i USA, dlatego, że te walczą po stronie Ukrainy".

  Wywiad ukraiński ocenia, że poparcie dla mobilizacji dominuje w Rosji wśród osób w wieku powyżej 50 lat, te zaś nie pójdą na front.

 • 15:35

  - Nasz świat jest w wielkich tarapatach: nasze podziały się rozszerzają, nierówności się pogłębiają, a wyzwania się rozprzestrzeniają - oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres we wtorek podczas otwarcia debaty generalnej 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

  Dodał, że mimo problemów, porozumienie w sprawie umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża jest "symbolem tego, co możemy zrobić, kiedy jesteśmy razem" i "źródłem najrzadszego surowca na Ziemi - nadziei".

 • 15:22

  Pomimo planów Rosji, by przeprowadzić "pseudoreferenda" w sprawie aneksji okupowanych terytoriów, Ukraina będzie je nadal wyzwalać - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

  "Fikcyjne referenda niczego nie zmienią. Ani hybrydowa "mobilizacja". Rosja była i pozostaje agresorem, który nielegalnie okupuje część ukraińskich ziem" - powiedział minister na swoim Twitterze.

  Kułeba dodał, że Ukraina ma pełne prawo do wyzwalania swoich terytoriów i nadal będzie je wyzwalać, "bez względu na to, co mówi Rosja".

 • 15:06

  Niższa izba rosyjskiego parlamentu, Duma Państwowa, przyjęła w drugim i trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego, które przewidują karę więzienia za dobrowolne poddanie się oraz odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych.

  W kodeksie pojawi się nowy artykuł – "dobrowolne poddanie się", za który przewidziano karę do 10 lat pozbawienia wolności – informuje niezależny portal Meduza.

  Ponadto pojawił się artykuł dotyczący szabru – za to przestępstwo grozi kara do 15 lat więzienia.

  Po raz pierwszy pojawia się sformułowanie "mobilizacja" i "stan wojenny". Jeśli do wymienionych przestępstw dojdzie w czasie mobilizacji lub stanu wojennego, będzie to okoliczność zwiększająca karę.

 • 14:25

  Po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę otwarto w Kijowie restauracje McDonald's. Sieć sprzedaje posiłki jedynie w trybie dostawy przez firmy kurierskie za pośrednictwem aplikacji – poinformował ukraiński portal Telegraf.

  Na razie otwarto jedynie kilka restauracji. Od rana przed lokalami utworzyły się kolejki dostawców. Po dwudziestu minutach od otwarcia serwisowi dostawczemu Glovo zabrakło kurierów, a aplikacja McDelivery przestała działać z powodu przeciążenia - poinformował Telegraf.

 • 14:13

  Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak nazwał wezwania rosyjskich władz okupacyjnych w Ukrainie do przeprowadzenia niezwłocznych referendów w sprawie przyłączenia okupowanych terenów do Rosji "naiwnym szantażem, groźbami i straszakami".

  "Tak wygląda strach przed klęską. Wróg się boi, prymitywnie manipuluje. Ukraina rozwiąże problem rosyjski. Zagrożenie można zlikwidować tylko siłą" – dodał urzędnik we wpisie na kanale Telegram.

 • 13:33

  "Parlament" separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej przyjął ustawę o referendum w sprawie wejścia regionu do Federacji Rosyjskiej na prawach podmiotu - poinformowały rosyjskie propagandowe agencje.

  Jak podała agencja TASS, powołując się na wiceprzewodniczącego "rady ludowej" w Ługańsku, tak zwany plebiscyt odbędzie się od 23 do 27 września.

  W tych samych dniach ma odbyć się także głosowanie w sprawie wejście do Rosji w innym samozwańczym regionie w Donbasie, Donieckiej Republice Ludowej.

 • 12:14

  Kolejne dwa ciała zakatowanych ofiar rosyjskiej okupacji odnaleziono w obwodzie kijowskim – poinformowała tamtejsza policja. To dwaj mężczyźni ze śladami tortur, jeden z nich miał kurtkę z naszywkami Akademii Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

  Ciała dwóch mężczyzn zostały znalezione w lesie w powiecie buczańskim, obok dawnych rosyjskich okopów.

  - W jednym z dołów znajdowało się ciało mężczyzny ze związanymi rękami, z czapką naciągniętą na twarz i zaklejoną na szyi taśmą. W kieszeni miał okulary – przekazał Andrij Niebytow, szef policji obwodu kijowskiego. - Drugi zabity był ubrany w polarową bluzę koloru khaki, z naszywkami Akademii Narodowej SBU. Na palcu serdecznym mężczyzna miał obrączkę – dodał Niebytow.

 • 11:47

  Charków jest ostrzeliwany przez wojska rosyjskie od pierwszych dni wojny. Rosjanie używają do ataków na miasto, położone w pobliżu granicy rosyjskiej, rakiet, wyrzutni wieloprowadnicowych i artylerii.

  System obrony powietrznej dla Charkowa - jak stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski - to nie jest kwestia pieniędzy, lecz producentów uzbrojenia.

  - Wzmocnić obronę powietrzną można tylko, kupując nowe systemy (przeciwlotnicze i przeciwrakietowe). I nie jest to kwestia pieniędzy, chociaż są to duże kwoty – od pół miliarda do dwóch miliardów dolarów. Pieniądze możemy znaleźć, ale to jest problem krajów-producentów. Te kompleksy produkują USA, Izrael, konsorcjum niemiecko-francusko-włoskie – powiedział Zełenski.

  - Partnerzy chcą nam pomóc, ale swoich gotowych systemów nie mogą oddać, a tylko wyprodukować nowe. I dlatego czekamy. Izrael mógłby nam pomóc, ale z nim sprawa jest trudniejsza – dodał ukraiński prezydent.

 • 11:25

  Siły ukraińskie od początku wojny z Rosją zestrzeliły co najmniej 55 samolotów bojowych wroga. Duże straty Moskwy są głównym powodem, dla którego rosyjskie myśliwce i bombowce nie odegrały ważnej roli w konflikcie - ocenił generał sił powietrznych USA James Hecker, cytowany przez portal Politico.

  Ukraińcy zniszczyli rosyjskie samoloty, wykorzystując obronę przeciwlotniczą starego typu, rosyjskiego pochodzenia. Zmusili tym Rosjan do znacznego ograniczenia lotów bojowych.

  - Zestrzelenia te odcięły rosyjską piechotę od wsparcia powietrznego, potrzebnego do przejęcia i utrzymania terytorium - wyjaśnił generał Hecker na rozpoczętej w poniedziałek, trzydniowej konferencji amerykańskiej organizacji Stowarzyszenia Sił Powietrznych (AFA).

 • 11:07

  Belgijska minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib spotkała się w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą.

  - Czekamy na dobry moment, aby odwiedzić Ukrainę. Nie chcemy tam jednak jechać z pustymi rękami – stwierdziła po spotkaniu Lahbib.

  Wskazała, że Belgia od pewnego czasu pracuje nad kilkoma konkretnymi rozwiązaniami, aby wesprzeć Ukrainę. - Identyfikujemy szereg projektów, które mają pomóc Ukrainie przetrwać zimę tak dobrze i bezpiecznie, jak to tylko możliwe, oraz wspierać odbudowę. Moja podróż na Ukrainę będzie odpowiednio skoordynowana - zaznaczyła szefowa belgijskiej dyplomacji.

 • 10:33

  W Rosji formowane są bataliony ochotnicze na Syberii, do których angażuje się jako oficerów wykładowców uczelni wojskowej – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Na bazie 36. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych Wschodniego Okręgu Wojskowego w Kraju Zabajkalskim tworzone są dodatkowe cztery bataliony do walki w Ukrainie - podał sztab, dodając, że ich korpus oficerski formowany jest z wykładowców Dalekowschodniej Wyższej Ogólnowojskowej Szkoły Oficerskiej.

  Zdaniem ukraińskich wojskowych podobna sytuacja miała wcześniej miejsce na okupowanym Krymie.

 • 10:18

  Premier Liz Truss zapowie podczas wystąpienia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że jej kraj przeznaczy w przyszłym roku na pomoc Ukrainie co najmniej tyle samo, co w obecnym - przekazało Downing Street.

  Wielka Brytania do tej pory przekazała Ukrainie pomoc w wysokości 2,3 mld funtów i pod tym względem ustępuje jedynie Stanom Zjednoczonym. Kieruje też programem szkoleń ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach, do którego włączyło się też kilka innych krajów.

  "Zwycięstwa Ukrainy w ostatnich tygodniach były inspirujące. Raz po raz ci dzielni ludzie wbrew wątpiącym pokazywali, co mogą zrobić, gdy otrzymają wojskowe, gospodarcze i polityczne wsparcie, którego potrzebują. Moje przesłanie do narodu ukraińskiego jest następujące: Wielka Brytania będzie nadal stała za wami na każdym kroku. Wasze bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem" - podkreśliła Truss w oświadczeniu wydanym przez Downing Street przed jej podróżą do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego.

 • 9:48

  Tak zwana Grupa Wagnera, związana z Kremlem firma najemnicza chce zwerbować ponad 1500 więźniów, by walczyli po stronie Rosji w wojnie na Ukrainie, ale wielu z nich odmawia - powiedział w poniedziałek wyższy urzędnik amerykańskiego ministerstwa obrony.

 • 9:32

  Od poniedziałku, od kiedy kraje bałtyckie oraz Polska zaczęły stosować bardziej rygorystyczne procedury wydawania wiz obywatelom Rosji, 26 obywatelom tego kraju odmówiono wjazdu na Litwę, trzem na Łotwę i 10 do Estonii, poinformowały we wtorek litewskie służby graniczne.

 • 8:53

  Na podstawie porozumienia między Rosją a Ukrainą dojdzie do wymiany 200 jeńców wojennych - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS. Turecki przywódca nie podał więcej szczegółów na temat planowanej wymiany.

  - W Uzbekistanie spotkałem się z prezydentem (Władimirem) Putinem i przeprowadziliśmy bardzo obszerne dyskusje. I on pokazuje mi, że chce to (wojnę) zakończyć tak szybko, jak to tylko możliwe. Takie było moje wrażenie, ponieważ to, jak obecnie wyglądają sprawy, jest dość problematyczne- poinformował Erdogan w wyemitowanym w poniedziałek programie.

  Zapytany o to, czy Rosja powinna móc zachować część terytorium Ukrainy, jaką opanowała od początku inwazji w lutym, Erdogan odparł: "Nie, zdecydowanie nie". - Jeśli na Ukrainie ma zapanować pokój, oczywiście, zwrot ziem, które zostały najechane stanie się bardzo ważny. Takie są oczekiwania. (...) Przejęte ziemie zostaną zwrócone Ukrainie - zapewnił.

  Prezydent Turcji oświadczył także, że od 2014 roku rozmawia z prezydentem Rosji o zwrocie Półwyspu Krymskiego "jego prawowitym właścicielom", którzy, jak to ujął, są jednocześnie potomkami Turków. - Jeśli chciałbyś zrobić krok naprzód (...), uwolniłbyś zarówno Tatarów krymskich, jak i Ukrainę. Zawsze tak mówiliśmy. Jednak od tamtej pory, niestety, nie podjęto żadnych kroków - powiedział Erdogan.

 • 8:02

  Wezwania do natychmiastowej aneksji samozwańczych republik w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, świadczą o tym, że ukraińska kontrofensywa wywołuje panikę wśród prorosyjskich separatystów i niektórych sił na Kremlu - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Z apelami o "niezwłoczne" referendum w sprawie przyłączenia do Rosji tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych wystąpiły w poniedziałek "izby społeczne" tych separatystycznych tworów, utrzymywanych przez Moskwę.

  ISW ocenia, że aneksja okupowanych terytoriów w sytuacji, gdy Rosja nie opanowała całych obwodów ługańskiego i donieckiego byłaby "niespójna". Taki scenariusz oznaczałby, że "Rosja anektuje tereny, według definicji Kremla, 'częściowo okupowane przez Ukrainę'".

 • 7:25

  "Dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej niemal na pewno przeniosło swe okręty podwodne klasy KILO z macierzystego portu w Sewastopolu na Krymie do Noworosyjska w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji" - napisano w codziennej aktualizacji danych wywiadowczych brytyjskiego ministerstwa obrony.

  Jak dodano, "jest to bardzo prawdopodobne ze względu na niedawną zmianę lokalnego poziomu zagrożenia w obliczu rosnących ukraińskich zdolności do uderzeń dalekodystansowych". Brytyjski resort obrony przypomniał, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy doszło do ataków na dowództwo Floty Czarnomorskiej oraz główne lotniska marynarki wojennej na okupowanym Krymie.

  "Zagwarantowanie Flocie Czarnomorskiej bazowania na Krymie był prawdopodobnie jedną z motywacji prezydenta Rosji Władimira Putina do przeprowadzenia aneksji półwyspu w 2014 roku. Bezpieczeństwo jednostki zostało jednak bezpośrednio naruszone przez nieprzerwaną agresję Rosji na Ukrainę" - ocenił brytyjski resort.

 • 6:50

  Wymiana jeńców pomiędzy Ukrainą i Rosją to bardzo trudny proces, którym zajmują się wyłącznie służby specjalne – powiedział ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Jak podkreślił, Rosja ma przewagę w liczbie jeńców i bardzo ważny atut – obrońców Mariupola.

  - Nie dysponujemy konkretnymi danymi, dotyczącymi liczby rosyjskich jeńców, którzy są w rękach Ukrainy, nasze władze na ten temat milczą, co potwierdza, że sytuacja jest niekorzystna dla Ukrainy – ocenia Ołeh Żdanow.

 • 6:17

  Rozpoczęta w Nowym Jorku 77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ posłuży jako platforma nacisku na Rosję, by zakończyła wojnę z Ukrainą - powiedziała w poniedziałek przedstawicielka Departamentu Stanu USA Andrea Kalan w wywiadzie dla kanału internetowego "Freedom".

  Według niej, podczas tygodnia wysokiego szczebla przywódcy krajów ONZ będą mówić o tym, że "wojna Rosji z Ukrainą narusza wszystkie fundamentalne zasady, na których opiera się ONZ" i że "Rosja narusza Kartę Narodów Zjednoczonych".

 • 4:52

  Instytut Studiów nad Wojną: Wśród przedstawicieli samozwańczych republik toczą się pilne dyskusje na temat konieczności natychmiastowej aneksji przez Rosję obwodów ługańskiego i donieckiego. Sugeruje to, że trwająca kontrofensywa Ukrainy wywołuje panikę wśród separatystów i niektórych decydentów Kremla.

 • 4:51

  Ukraińscy specjaliści IT zdobyli wszystkie dane osobowe najemników z tzw. grupy Wagnera poprzez zhakowanie jej strony internetowej - poinformował w poniedziałek na Telegramie ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow. "Strona internetowa grupy Wagnera, która gromadzi rosyjskich przestępców na wojnie, została zhakowana przez Armię IT!" - napisał Fiodorow.

 • 4:51

  Kryzysy żywnościowe i energetyczne boleśnie uderzyły w gospodarki wielu krajów, ale świat musi wiedzieć, co dokładnie je spowodowało i mieć pewność, że Putin nie wygra wojny z Ukrainą - powiedział w Nowym Jorku szef dyplomacji UE Josep Borrell w wideo, zamieszczonym na unijnym portalu multimedialnym.

  Borrell, przebywający w Nowym Jorku z okazji 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego, wziął udział w dyskusji w ramach Rady Atlantyckiej, zatytułowanej "Od Ukrainy do państw amerykańskich: ochrona przed globalnymi wstrząsami".

 • 4:51

  Spotkanie szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej w Nowym Jorku odbyło się bez obecności węgierskiego ministra Petera Szijjarto - powiedział w poniedziałek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

  "Minister, zarówno jako polski minister, jak i przewodniczący OBWE, stara się o jak największe zbliżenie stanowisk Armenii i Azerbejdżanu. Staramy się pomóc Kaukazowi Południowemu, żeby tam panował pokój, a nie wojna" - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

  Jak dodał, Rau spotka się wkrótce także z szefem dyplomacji Azerbejdżanu. Nie wykluczył też spotkań z dyplomatami z Kirgistanu i Tadżykistanu, między którymi również w ostatnich dniach doszło do wymiany ognia. Zasugerował, że rosnące napięcia to m.in. wynik wojny na Ukrainie.

 • 4:51

 • 4:50

  Premier Słowenii Robert Golob i kanclerz Niemiec Olaf Scholz osiągnęli w poniedziałek porozumienie w sprawie "okrężnej" wymiany pojazdów wojskowych, w ramach której Ukraina zostanie wzmocniona czołgami M55S - poinformowała agencja STA.

  W ramach porozumienia, które Golob i Scholz zawarli przez telefon, Słowenia ma wysłać na Ukrainę 28 zmodernizowanych czołgów M55S, a za to ma otrzymać od Niemiec 40 pojazdów transportowych, wśród nich 35 ciężarówek bojowych i 5 wojskowych zbiorników na wodę.

 • 4:50

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal i pierwsza dama Ołena Zełenska spotkali się w poniedziałek w Londynie z brytyjskim królem Karolem III. Szmyhal i Zełenska w Wielkiej Brytanii uczestniczyli w pogrzebie królowej Elżbiety II.

  "Miałem zaszczyt spotkać się z Jego Wysokością Królem Karolem III w Pałacu Buckingham. Razem z Pierwszą Damą Ołeną Zełenską złożyliśmy kondolencje w imieniu Prezydenta, rządu i narodu ukraińskiego w związku z śmiercią królowej Elżbiety II" - napisał Szmyhal na Telegramie.

 • 4:50

  Według wstępnych danych 166 placówek medycznych zostało uszkodzonych, a siedem - całkowicie zniszczonych w obwodzie charkowskim w wyniku zbrojnej agresji Rosji - poinformowało ministerstwo zdrowia w Kijowie.

  Według wiceministra zdrowia Ołeksija Jaremenki "przez prawie 7 miesięcy rosyjskiej okupacji ukraińscy lekarze dokonywali niemożliwego – ratowali życie i zdrowie Ukraińców pod ostrzałem i ciągłymi zagrożeniami".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ft, tas //now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Mykola Kalyeniak

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości