Uroczystość oficjalnego przyjęcia w Tunezji nowej konstytucji odbyła się w piątek w Tunisie. Jako jedyny z europejskich szefów państw przybył prezydent Francji Francois Hollande. Obecni byli też prezydenci Senegalu, Gabonu, Libanu, Mauretanii i Czadu.
- Ten dokument jest uświetnieniem waszej rewolucji. Może służyć jako przykład i punkt odniesienia dla wielu innych krajów - powiedział Hollande podczas uroczystości. Podkreślił, że tunezyjska konstytucja jest potwierdzeniem, że islam można pogodzić z demokracją.
Prezydent Tunezji Monsif Marzuki zaznaczył, że jego kraj ma "zobowiązania wobec innych, by odnieść sukces".
Wśród zagranicznych gości był także premier Algierii Abdelmalek Sellal, a także kilku przedstawicieli parlamentów europejskich.
Najbardziej demokratyczna w świecie arabskim?
Nowa konstytucja została przyjęta w Tunezji pod koniec stycznia. Uważana jest za jedną z najbardziej demokratycznych w świecie arabskim. Jest rezultatem długich negocjacji między zdominowanym przez islamistów rządem a świecką w znacznej mierze opozycją.
Tunezja obchodzi trzecią rocznicę jaśminowej rewolucji - wydarzeń, które doprowadziły do obalenia dyktatora Zina el-Abidina Ben Alego i wywołały arabską wiosnę w Afryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Podczas gdy sytuacja polityczna w Tunezji znacząco się poprawiła, a kraj jest na drodze ku demokracji, Egipt i Libia zmagają się z ciągłymi niepokojami. W Syrii od blisko trzech lat trwa wojna domowa.
Autor: pk/ja / Źródło: PAP