Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odwołał zaplanowaną na 12 lutego rozprawę w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego związanych z ustawą o SN - poinformowały służby prasowe TSUE, nie informując o powodach tej decyzji.
- Mogę potwierdzić, że 12 lutego bieżącego roku nie odbędzie się rozprawa w sprawie C-522/18 - oświadczył we wtorek Ireneusz Kolowca ze służb prasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytany o przyczyny tej decyzji nie odpowiedział. Wskazał, że "służby Trybunału nie informują o poszczególnych środkach organizacji postępowania zarządzanych w ramach toczących się spraw".
Pytania prejudycjalne skierowane w sierpniu 2018 roku do TSUE dotyczyły m.in. zasady nieusuwalności sędziów, wykładni przepisów prawa unijnego w kontekście przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym, który uzależnia możliwość dalszego orzekania przez sędziego SN, który przekroczył 65. rok życia od zgody organu władzy wykonawczej; wykładni przepisu dyrektywy unijnej zakazującego dyskryminacji ze względu na wiek.
Znowelizowana ustawa o Sądzie Najwyższym
Jako pierwsze o odwołaniu rozprawy poinformowało RMF FM. Według rozgłośni, TSUE zwrócił się kilka dni temu do SN o sprecyzowanie, "o ile to możliwe" do 28 stycznia, czy wciąż uważa, że odpowiedź na pytania jest konieczna dla wydania wyroków w sprawach, o które chodzi. W razie odpowiedzi pozytywnej TSUE poprosił wskazanie powodów, dla których zdaniem Sądu Najwyższego udzielenie odpowiedzi jest niezbędne.
31 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowela ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiająca sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy musieli przejść w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Zmiana weszła w życie 1 stycznia.
Autor: ft//rzw//kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: curia.europa.eu