"Unia jest z Chorwatami". Bruksela uruchamia Mechanizm Ochrony Ludności

Źródło:
PAP

W celu pomocy Chorwacji dotkniętej przez trzęsienie ziemi Unia Europejska uruchomiła Mechanizm Ochrony Ludności. We wtorek wniosek o pomoc złożyły chorwackie władze. - Przyjechałem dziś do Chorwacji, aby zapewnić Chorwatów, że Unia jest z nimi w pełnej solidarności - powiedział w Zagrzebiu komisarz Unii Europejskiej ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło centralną część Chorwacji, zabiło co najmniej siedem osób i spowodowało rozległe zniszczenia w wielu domach i infrastrukturze.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica i komisarz Unii Europejskiej ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz przybyli w środę do Zagrzebia, gdzie spotkali się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Wraz z wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych Davorem Bożinoviciem odwiedzili następnie najbardziej zniszczone przez kataklizm miasto Petrinja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Przyjechałem dziś do Chorwacji, aby zapewnić Chorwatów, że Unia jest z nimi w pełnej solidarności. Nasze Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego będzie nadal zapewniać natychmiastową pomoc. Jestem bardzo wdzięczny krajom, które natychmiast ruszyły na pomoc Chorwacji w tych trudnych czasach. Myślę o wszystkich poszkodowanych, zwłaszcza o tych, którzy stracili bliskich, a także o odważnych ratownikach na miejscu zdarzenia, którzy robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc ludziom w potrzebie - powiedział Lenarczicz.

Unijna pomoc dla Chorwatów

W ramach natychmiastowej reakcji Komisja Europejska zmobilizowała pomoc z różnych państw członkowskich, która zostanie szybko wysłana na dotknięte obszary. Natychmiastowa pomoc zaoferowana przez Austrię, Bułgarię, Czechy, Francję, Grecję, Węgry, Włochy, Litwę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwecję i Turcję obejmuje kontenery mieszkalne, namioty, śpiwory, łóżka i grzejniki elektryczne.

Ponadto unijna służba zarządzania kryzysowego Copernicus pomaga w dostarczaniu map oceny szkód na obszarach dotkniętych katastrofą. Całodobowe Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Unii Europejskiej jest w stałym kontakcie z władzami chorwackimi, aby ściśle monitorować sytuację i kierować dalszą pomoc UE.

Mechanizm Ochrony Ludności

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, w ramach którego udzielana jest pomoc krajom potrzebującym wsparcia, istnieje od 2001 roku. Pomaga we współpracy pomiędzy państwami i ułatwia koordynację w obszarze ochrony cywilnej. W jego ramach każdy kraj na świecie, a także ONZ czy inne organizacje mogą się zwrócić o wsparcie w razie katastrofy wywołanej przez człowieka lub klęskę żywiołową. Uczestniczą w nim wszystkie państwa członkowskie UE, a także Islandia, Norwegia, Serbia, Macedonia Północna, Czarnogóra i Turcja.

Silne trzęsienie ziemi w Chorwacji PAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: PAP