"Umowa z Iranem w poniedziałek ". Kolejny przeciek ws. atomowych rozmów

Aktualizacja:

Uczestnicy rozmów sześciu mocarstw z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju planują ogłosić w poniedziałek, że osiągnęli historyczne porozumienie po prawie dekadzie wysiłków dyplomatycznych - pisze w niedzielę agencja AP powołując się na dyplomatów.

- Zaczynamy dochodzić do poważnych decyzji - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, dodając, że mimo "kilku trudnych kwestii pozostających do załatwienia", pozostaje "pełen nadziei" na sukces rozmów.

Iran liczy na zniesienie sankcji

Porozumienie stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec z Iranem ma doprowadzić do ograniczenia irańskiego programu nuklearnego i zagwarantować, że nie będzie on służył pracom nad bronią nuklearną. Rząd w Teheranie liczy w zamian na zniesienie sankcji, nałożonych na Iran przez społeczność międzynarodową.

W stolicy Austrii trwają przedłużone już kolejny raz negocjacje między szóstką mocarstw a Iranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego tego kraju.

Trudne rozmowy

Agencja AP pisze, powołując się na źródła dyplomatyczne, że wstępne porozumienie może być gotowe już w niedzielę wieczorem. Dyplomaci wskazują jednak, że ostatnie szczegóły paktu są jeszcze wypracowywane, a formalne porozumienie wciąż oczekuje na ocenę władz grupy 5+1 (USA, Francja, W. Brytania, Rosja, Chiny i Niemcy) i Iranu.

Według przedstawicieli strony irańskiej porozumienie będzie miało ok. 100 stron. Obecna runda negocjacji w Wiedniu trwa już ponad dwa tygodnie; trzykrotnie przesuwano termin zakończenia rozmów.

Dojść do decyzji

Sekretarz stanu USA John Kerry, który w czwartek groził nawet odejściem od stołu rokowań, w niedzielę powiedział, że do załatwienia pozostało jeszcze "kilka trudnych spraw", ale też podkreślił, że "dochodzimy do prawdziwych decyzji".

Szef dyplomacji francuskiej Laurent Fabius powiedział w niedzielę dziennikarzom w Wiedniu: - Mam nadzieję, że w końcu wchodzimy w ostatnią fazę tych negocjacji.

Zdecydowanie przeciwny porozumieniu z Iranem pozostaje Izrael.

Przedłużane negocjacje

Wcześniej w niedzielę rosyjska agencja Interfax informowała, powołując się na źródło w moskiewskim MSZ, że na toczące się obecnie w Wiedniu rozmowy między szóstką światowych mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny, Rosja) a Iranem uda się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. W rozmowach uczestniczą już ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Wielkiej Brytanii, Frank-Walter Steinmeier i Philip Hammond.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości