Świat

Trump podziękował Putinowi. Przywódcy USA i Rosji rozmawiali przez telefon

Świat


Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy telefonicznej poruszyli temat stosunków dwustronnych, a także omówili sytuację na Półwyspie Koreańskim - podał Reuters w piątek rano, powołując się na oświadczenie Kremla.

Z kolei Biały Dom oświadczył, że prezydenci "omówili wspólne działania na rzecz rozwiązania bardzo niebezpiecznej sytuacji w Korei Północnej".

Donald Trump podziękował również w trakcie rozmowy Putinowi "za dostrzeżenie dobrych wyników gospodarczych Ameryki na swojej corocznej konferencji prasowej" - przekazano w komunikacie.

W czwartek prezydent Rosji przez niemal cztery godziny odpowiadał na pytania dziennikarzy stwierdzając między innymi, że Trump dokonał pewnych "całkiem istotnych osiągnięć" od momentu objęcia urzędu.

Jak oceniła amerykańska stacja CNN, rosyjski przywódca w ten sposób "zapożyczył słowa od samego Trumpa nagłaśniające siłę amerykańskiej gospodarki".

Jednocześnie jednak Putin skrytykował wówczas politykę Waszyngtonu wobec Korei Północnej, oceniając ją jako "kontrproduktywną".

Obaj przywódcy będą kontynuować wzajemne kontakty - poinformował w piątek Reuters, nie podając jednak dalszych szczegółów.

Skomplikowane relacje

Do poprzedniej rozmowy telefonicznej przywódców USA i Rosji doszło w połowie listopada. Kilka dni wcześniej, 10 listopada, mieli oni okazję także uścisnąć sobie ręce przy okazji szczytu APEC w Wietnamie, nie doszło jednak wówczas do rozmów dwustronnych.

Jak podkreśla CNN, relacje Donalda Trumpa z Władimirem Putinem komplikuje trwające śledztwo dotyczące domniemanej ingerencji Rosji w kampanię wyborczą Trumpa.

Amerykańskie agencje wywiadowcze twierdzą, że Rosja, z inicjatywy Putina, próbowała ingerować w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w USA, starając się w ten sposób pomóc w zwycięstwie Donalda Trumpa nad Hillary Clinton.

Prezydent Rosji zdecydowanie odrzucił te oskarżenia, a przywódca USA przyznał w listopadzie, że wierzy w szczerość zaprzeczeń Putina.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP, Reuters, CNN

Tagi:
Raporty: