Świat

Triumf Ciprasa, rząd z wotum zaufania. "Musimy zacisnąć zęby"

Świat


Po trzech dniach debaty, parlament Grecji udzielił w nocy ze środy na czwartek wotum zaufania dla rządu Aleksisa Ciprasa. Nowy gabinet poparli wszyscy deputowani z partii wchodzących w skład rządzącej koalicji.

Koalicja kierowanego przez Ciprasa lewicowego ugrupowania Syriza i niewielkiej prawicowej partii Niezależni Grecy ma w 300-osobowym greckim parlamencie 155 mandatów.

Przeciwko wnioskowi o wotum zaufania dla rządu Ciprasa głosowało 144 deputowanych z ugrupowań opozycyjnych. Jak poinformowało prezydium parlamentu, jeden deputowany był nieobecny podczas głosowania.

"Musimy zacisnąć zęby"

W swym wystąpieniu w parlamencie Cipras zapowiedział szybką realizację reform uzgodnionych z międzynarodowymi kredytodawcami Grecji. Nie ukrywał, że Greków czekają ciężkie czasy. - Musimy zacisnąć zęby - stwierdził.

Cipras zarzucił opozycji, że tylko go krytykuje, a sama nie ma nic do zaproponowania.

Lider najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego, konserwatywnej Nowej Demokracji(ND), Wangelis Meimarakis, ostro skrytykował program nowego rządu. - Zima, która się zbliża, będzie bardzo ciężka. Prawdopodobnie najcięższa w ostatnich latach - powiedział Meimarakis przez głosowaniem. Zarzucił Ciprasowi, że planuje wprowadzenie nowych podatków, które, jak uważa, obciążą przede wszystkim najbiedniejszych. - Czy to jest lewicowy program? - pytał Meimarakis.

Według niego projekt budżetu przygotowany przez ministra finansów Euklida Cakalotosa pokazuje, że grecka gospodarka dalej pogrążać się będzie w recesji, a bezrobocie będzie rosło.

Wangelis Meimarakis zapewnił, że Nowa Demokracja popiera wszystkie reformy i prywatyzację, ale nie akceptuje nowych obciążeń podatkowych.

Program nowego rządu skrytykowały także pozostałe ugrupowania opozycyjne.

UE przyjrzy się greckim reformom

Jeszcze w tym miesiącu eksperci Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego mają podjąć pierwszy przegląd realizacji uzgodnionego w sierpniu z Atenami programu pomocowego na kwotę 86 mld euro.

By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja musi wprowadzić szereg reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości