Grecy wybrali nowy parlament

Grecy wybrali nowy parlament

Wybrany ponownie na premiera Grecji Aleksis Cipras oświadczył w sobotę, że Ateny muszą szybko zrealizować żądany przez kredytodawców program dostosowawczy, by odzyskać dostęp do rynków finansowych i pozbyć się międzynarodowego nadzoru.

Podczas burzliwej debaty parlamentarnej w nocy z piątku na sobotę minister spraw wewnętrznych Grecji Nikos Wucis oświadczył, że jeśli zajdzie taka potrzeba, rozpisane zostaną przedterminowe wybory parlamentarne, by Grecy wypowiedzieli się nt. polityki rządu.

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w poniedziałek w parlamencie, że jego rząd chce "uczciwego kompromisu" z wierzycielami, jednak nie jest gotów na wszelkie ustępstwa. Ponadto opowiada się nadal za renegocjowaniem zadłużenia kraju.

Odsetek osób pracujących na czarno w Grecji wzrósł z 29 proc. w 2011 roku do 35 proc. w roku bieżącym - poinformowały greckie władze. Grecy masowo wyrejestrowują samochody, ponieważ nie stać ich na zapłacenie podatku drogowego.

Inspektorzy tzw. trojki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wrócą na początku przyszłego tygodnia do Grecji, by ocenić stan reform, które są warunkiem pomocy dla tego kraju - poinformowała KE.

W latach 2010-2011, czyli w okresie przyjmowania unijnej pomocy, w Grecji zatrudniono 70 tysięcy nowych urzędników - twierdzi jedna z greckich gazet. Komisja Europejska oficjalnie ani nie zaprzeczyła, ani nie potwierdziła tych informacji. Gdyby była to prawda, oznaczałoby to złamanie porozumienia o pomocy z UE i wielkie problemy dla Grecji.

Nowy koalicyjny rząd grecki konserwatywnego premiera Antonisa Samarasa został zaprzysiężony. Nowym greckim ministrem finansów będzie, zgodnie z oczekiwaniami, dotychczasowy prezes Narodowego Banku Grecji Wasilis Rapanos.

Nowa koalicja rządząca będzie chciała częściowo renegocjować warunki pomocy dla Grecji, m.in. termin pełnego wdrożenia cięć budżetowych i wysokość wydatków socjalnych - zapowiedział lider Nowej Demokracji, która wygrała wybory parlamentarne, Antonis Samaras. W Grecji powstanie koalicja prawicowej Nowej Demokracji (ND) i socjalistycznego PASOK-u.

Wynik niedzielnych wyborów w Grecji jest dobrą wróżbą w krótkim czasie, ale w średniookresowej perspektywie, kraj wciąż może stać się niewypłacalny - ocenia Morgan Stanley w komentarzu po wczorajszych wyborach w Grecji. Zdaniem ekspertów jest również szansa, aby przynajmniej częściowo renegocjować pakiet ratunkowy dla Grecji.

Grecja, gdzie w niedzielę odbędą się ogromnie ważne dla przyszłości kraju wybory parlamentarne, dysponuje jedynie około dwoma miliardami euro. - Pieniądze w kasie państwa wystarczą na wypłatę pensji w sektorze budżetowym i emerytur do 20 lipca - podał dziennik "Kathimerini".