Trzy osoby zginęły, a czwarta została ranna w wypadku, do którego doszło w niedzielę w porcie w mieście Mali Lošinj w północnej Chorwacji. Rampa cumującego tam pasażerskiego promu spadła na członków załogi statku. Jednostka ma zakaz opuszczania portu do czasu zakończenia śledztwa.
Mali Lošinj to popularna turystycznie miejscowość na wyspie Lošinj na północnym wybrzeżu Chorwacji. Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę ok. godziny 15 na terenie terminalu promowego. Na cumującym tam promie Lastovo nagle opadła rampa załadunkowa i przygniotła trzech członków załogi.
Rampa utrudniała dostęp do rannych marynarzy do czasu przybycia służb ratunkowych. Początkowo policja informowała o dwóch ofiarach śmiertelnych i trzeciej osobie ciężko rannej, później potwierdzono, że nie udało się uratować życia trzeciego z marynarzy. Według lokalnych władz ranna została także czwarta osoba, niepracująca na promie.
Tragedia w chorwackim porcie
Obsługująca prom firma Jadrolinija wydała oświadczenie, gdy śmierć trzeciego z członków załogi nie była jeszcze potwierdzona. "Z ogromnym smutkiem musimy zawiadomić, że dziś w porcie w Malim Lošinju doszło do wypadku, w którym, według wstępnych informacji, dwóch marynarzy Jadrolinija ze statku Lastovo straciło życie, a jeden został ciężko ranny" - napisano w dokumencie, którego treść cytuje lokalny portal Index.hr. "Wyrażamy swoje szczere kondolencje rodzinom zmarłych marynarzy. Jadrolinija jest głęboko wstrząśnięta tym nieszczęśliwym zdarzeniem" - dodano.
Chorwackie Ministerstwo Spraw Morskich, Transportu i Infrastruktury prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Prom ma zakaz opuszczania portu do czasu ukończenia prac mających na celu wyjaśnienie przyczyn tragedii. W Malim Lošinju w poniedziałek i wtorek ogłoszona została dwudniowa żałoba.
Wypadek chorwackiego promu
Lastovo to działający lokalnie prom pasażerski, na co dzień kursujący w regionie Splitu, ostatnio na trasie Zadar - Ist - Olib - Silba - Premuda - Mali Lošinj. Zbudowany został w 1969 roku w Japonii i początkowo pływał tam pod nazwą Ishizuchi, aby w 1978 roku stać się częścią floty firmy Jadrolinija. Jedostka ma niespełna 73 metry długości i 13,7 metra szerokości.
Źródło: ENEX, CroatiaWeek, tvn24.pl