Szwecja wyrzuca pięciu rosyjskich dyplomatów. Oczekiwanie na reakcję Moskwy

Źródło:
PAP, TASS
Holandia wyrzuca dziesięciu rosyjskich dyplomatów
Holandia wyrzuca dziesięciu rosyjskich dyplomatów
TVN24
Holandia wyrzuca dziesięciu rosyjskich dyplomatów TVN24

Sztokholm wydali pięciu rosyjskich dyplomatów - poinformował szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom. Ich działalność "była niezgodna ze statusem dyplomatycznym" - dodał minister. Rosyjska agencja TASS podała, powołując się na własne źródła, że reakcja Moskwy na działania Sztokholmu "z pewnością nastąpi".

Ambasador Rosji w Sztokholmie został we wtorek wezwany do MSZ Szwecji.

Decyzja o uznaniu rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane zapadła po emisji w zeszłym tygodniu reportażu śledczego szwedzkiej telewizji publicznej SVT "Wojna cieni" o działalności szpiegowskiej Rosjan w Skandynawii. Drugi odcinek tego filmu z nowymi ustaleniami ma zostać wyemitowany w środę.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Z kolei szwedzka gazeta "Expressen" opublikowała zdjęcia anten na dachu ambasady Rosji w Sztokholmie, służących do nasłuchu.

Rosyjska agencja TASS podała, powołując się na źródło dyplomatyczne w ojczystym resorcie dyplomacji, że reakcja Moskwy na działania Sztokholmu "z pewnością nastąpi".

Wcześniej szwedzkie służby specjalne SAPO podawały, że co trzeci rosyjski dyplomata z placówki w Sztokholmie prowadzi działalność wywiadowczą pod przykrywką.

W kwietniu 2022 roku Szwecja za osoby niepożądane uznała trzech rosyjskich dyplomatów.

Czytaj także: 15 pracowników ambasady Rosji "pracowało pod przykrywką"

Agenci wywiadu pracujący pod przykrywką

13 kwietnia norweski resort spraw zagranicznych poinformował, że 15 pracowników ambasady Rosji w Oslo zostało uznanych za osoby niepożądane. Według norweskich władz wydaleni byli agentami wywiadu pracującymi pod przykrywką.

Norweskie MSZ poinformowało wówczas, że decyzja rządu jest "odpowiedzią na zmianę sytuacji bezpieczeństwa w Europie, która doprowadziła do wzrostu zagrożenia wywiadowczego ze strony Rosji".

Z kolei niemieckie media podały w miniony weekend, że podobny los spotkał niemal 50 "dyplomatów" pracujących w rosyjskiej placówce w Berlinie.

Autorka/Autor:tas

Źródło: PAP, TASS

Tagi:
Raporty: