Więzienie za przynależność do tak zwanego Państwa Islamskiego. Jest wyrok

Źródło:
PAP
Sąd w Sztokholmie. Wideo archiwalne
Sąd w Sztokholmie. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Sąd w Sztokholmie. Wideo archiwalneReuters Archive

W poniedziałek szwedzki sąd uznał czterech mężczyzn za winnych przynależności do tak zwanego Państwa Islamskiego i prowadzenia na rzecz tej organizacji rekrutacji i szkolenia w zakresie broni. Sąd Rejonowy w Nacka skazał ich na kary więzienia.

Sąd w Nacka pod Sztokholmem skazał w poniedziałek na kary więzienia czterech mężczyzn, w tym dwóch braci narodowości szwedzkiej, za członkostwo w strukturach organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS).

Konwertyci na islam Rasmus i Elias Johanssonowie, mężczyźni w wieku powyżej 20 lat, otrzymali wyroki - odpowiednio - pięciu lat i sześciu miesięcy oraz sześciu lat pozbawienia wolności. Ich kolega z dzieciństwa, 21-letni Omar Atia, powiązany z lokalnym gangiem, został skazany na sześć lat więzienia. Sprawujący funkcję imama 63-letni Elyas Hakamali odsiedzi trzy lata.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyrok za podpalenie Koranu, które wywołało zamieszki w wielu krajach

Mężczyźni zostali zatrzymani po wkroczeniu jednostki specjalnej policji oraz służb specjalnych SAPO w marcu ubiegłego roku do lokalu w piwnicy bloku w Tyresoe pod Sztokholmem. Na podstawie podsłuchów ustalono, że mieli oni dostęp do broni.

Sztokholm, SzwecjaShutterstock

Prokuratura oskarżyła również braci Johanssonów oraz ich kolegę o przygotowywanie ataku terrorystycznego. Według sądu plan nie był wystarczająco konkretny, ponieważ brakowało daty i miejsca przyszłej zbrodni. Oskarżyciel nie zdecydował jeszcze, czy odwoła się od wyroku.

Jak wynika z podsłuchów szwedzkich służb specjalnych, jeden z braci otrzymał od IS polecenie "zabicia jak największej liczby niewiernych, a głównym celem mieli być Żydzi".

Mężczyzna poszukiwał do przeprowadzenia ataku "dzieci-męczenników", a także nawiązał kontakt z osobami potrafiącymi konstruować bomby. W lutym 2023 r. próbował przedostać się do Somalii, aby dołączyć tam do lokalnych struktur IS.

Młodzi Szwedzi się radykalizują

Według prokuratury na radykalizację postawy młodych Szwedów mogły wpłynąć akty palenia Koranu, do których doszło w Szwecji, a także wojna Izraela z palestyńskim Hamasem w Strefie Gazy.

Poniedziałkowy wyrok jest drugim postanowieniem sądu w historii, które zostało wydane w związku z członkostwem w organizacji terrorystycznej po wprowadzeniu zaostrzonych przepisów w 2023 r.

Nowe prawo przyjęto na skutek porozumienia z Turcją w związku z akcesją Szwecji do NATO. W piątek, 14 lutego, w innej podobnej sprawie skazany został mężczyzna, który również działał na rzecz komórki IS z Somalii.

Autorka/Autor:asty/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock