Małżeństwa jednopłciowe legalne w Szwajcarii

Autor:
bp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP, EPA

Małżeństwa jednopłciowe od 1 lipca są w Szwajcarii legalne - to efekt referendum, przeprowadzonego w tym państwie w 2021 roku. W piątek po raz pierwszy odbyły się cywilne śluby osób tej samej płci, które do tej pory były w zarejestrowanych związkach partnerskich.

"Od tego momentu pary osób tej samej płci mogą się pobierać. Inicjatywa parlamentarna, rozpoczęta w 2013 roku, została powszechnie zaakceptowana przez obywateli w 2021 roku. Zmiana kodeksu cywilnego właśnie weszła w życie" - poinformował w piątek na Twitterze szwajcarski Federalny Urząd do spraw Równości Płci.

Pierwsze pary pobrały się pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów w państwowych urzędach.

Dwie trzecie Szwajcarów za małżeństwami jednopłciowymi

Referendum w sprawie zalegalizowania małżeństw osób tej samej płci zostało przeprowadzone w Szwajcarii 26 września 2021 roku. Za przyjęciem takich przepisów opowiedziało się wówczas 64 procent obywateli. Jednopłciowe małżeństwa od 1 lipca 2022 roku mogą w tym państwie adoptować dzieci, a cudzoziemscy małżonkowie Szwajcarów otrzymali łatwiejszą drogę do uzyskania obywatelstwa.

Nie mogli adoptować dzieci i przyjmować nazwiska partnera

Wcześniej, od 2007 roku, Szwajcarzy mieli możliwość zarejestrowania związków partnerskich. Nie mogli adoptować dzieci, korzystać z zapłodnienia in vitro czy przyjmować nazwiska partnera.

Status zawartych za granicą małżeństw osób tej samej płci był uznawany w dwuetapowej procedurze już od stycznia. Od 1 lipca nie jest już dozwolone zawieranie zarejestrowanych związków partnerskich.

Łatwiejsza korekta płci w Szwajcarii

Nowe przepisy obowiązują od tego roku również w kwestii korekty płci. W styczniu w kodeksie cywilnym pojawiły się nowe przepisy, według których każda osoba w wieku 16 lat i starsza, która nie jest objęta opieką prawną, może skorygować swoją płeć, a także imię i nazwisko, składając oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego. Osoby młodsze oraz osoby objęte opieką dorosłych muszą uzyskać zgodę opiekuna - informowała w grudniu 2021 roku agencja Reuters.

Wcześniej w Szwajcarii, by skorygować płeć w dokumentach, wymagano zaświadczenia od lekarza, potwierdzającego tożsamość osoby transpłciowej. Niektóre kantony wymagały również wcześniejszego poddania się leczeniu hormonalnemu lub operacji. W innych regionach obowiązywało prawo, zgodnie z którym, by zmienić dane osobowe, trzeba było udowodnić, że poprzednie imię nie było używane przez zainteresowanego przez kilka lat.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp\mtom

Źródło: Reuters, PAP, EPA

Pozostałe wiadomości