Szwajcaria. Referendum w sprawie małżeństw osób tej samej płci i adopcji dzieci przez takie pary

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

64,1 procenta Szwajcarów za umożliwieniem zawierania małżeństw cywilnych parom tej samej płci - to wynik niedzielnego referendum. Homoseksualne małżeństwa będą miały w tym kraju prawo adoptowania dzieci, a cudzoziemscy małżonkowie Szwajcarów łatwiejszą drogę do uzyskania obywatelstwa. Organizacja Amnesty International w oświadczeniu zauważa, że zezwolenia na małżeństwa osób tej samej płci to "kamień milowy dla równości".

W Szwajcarii od 14 lat legalne są związki partnerskie, które nie mają jednak pełni praw przysługujących małżeństwom. W niedzielę odbyło się referendum, w którym decydowano o legalizacji małżeństw osób tej samej płci z prawem do adopcji dzieci.

"Za" umożliwieniem zawierania małżeństw cywilnych parom tej samej płci opowiedziało się w referendum 64,1 procenta Szwajcarów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Kamień milowy dla równości"

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi - przekazała agencji Reutera Antonia Hauswirth z narodowego komitetu kampanii "Małżeństwo dla wszystkich" ('Marriage for all').

Rozczarowania nie kryła Monika Ruegger, posłanka z prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej i członek komitetu "Nie dla małżeństw dla wszystkich", która opisała wyniki referendum jako "czarny dzień dla dobra dzieci".

- Głosowałam przeciwko, ponieważ dzieci powinny mieć tatę i mamę - tłumaczyła agencji AP jedna z kobiet biorących udział w referendum w Genewie.

- Myślę, że dla dzieci ważne jest, by były kochane i szanowane, a są dzieci wychowywane przez pary heteroseksualne, które nie są ani kochane, ani szanowane - cytuje Associated Press głos innego wyborcy, który zdecydował się poprzeć propozycję.

Amnesty International w oświadczeniu napisało, że zezwolenia na małżeństwa osób tej samej płci to "kamień milowy dla równości".

Większość Szwajcarów (64,8 procenta) odrzuciła drugi poddany w niedzielę pod referendum projekt zmiany prawa zakładający zwiększenie opodatkowania zysków z kapitału.

Autorka/Autor:ads, akw//now, adso

Źródło: Reuters, PAP