Policjanci i prokuratorzy weszli do diecezji w Antwerpii i Hasselt. To kolejny etap śledztwa dotyczącego nadużyć seksualnych wobec małoletnich ze strony duchownych belgijskiego kościoła katolickiego.
Przeszukania miały miejsce przez cały poniedziałek. Rozpoczęły się w diecezji antwerpskiej z udziałem sędziego śledczego Wima De Troya, któremu towarzyszyli śledczy policji federalnej.
Rzecznik diecezji oświadczył, że śledczy "skonfiskowali dokumenty i poprosili o nazwiska wielu osób". - Oczywiście zgodziliśmy się na współpracę. Zachowaliśmy kopię dokumentów, abyśmy mogli pracować - przekazał. Dodał, że powody rewizji nie są jasne i "należałoby o nie pytać prokuraturę".
200 ofiar
- Śledczy skonfiskowali osobowe akta duchownych - potwierdziła rzeczniczka prokuratury federalnej Lieve Pellens. Wyjaśniła, że to prokuratury lokalne zajmują się przypadkami popełnianych przez duchownych nadużyć w następstwie "zeznań 200 ofiar" i w ramach ponad 80 spraw z powództwa cywilnego, ale prokuratura federalna bada, czy hierarchowie nie dopuścili się zaniechania i nie reagowali, mimo że byli informowani o czynach podległych im duchownych.
Pellens dodała, że w przeciwieństwie do spektakularnych rewizji na wiosnę 2010 roku w arcybiskupstwie Mechelen-Bruksela, które wywołały protest Watykanu, tym razem "wszystko przebiegło bez problemów". Arcybiskup diecezji Bruksela-Mechelen jest jednocześnie prymasem Belgii.
W czerwcu 2010 roku funkcjonariusze policji weszli do pałacu arcybiskupiego w Mechelen pod Brukselą, gdy trwało tam posiedzenie konferencji episkopatu Belgii z udziałem nuncjusza apostolskiego. Hierarchów przetrzymywano w zamknięciu kilka godzin. Zarekwirowano im prywatne i służbowe laptopy, telefony komórkowe oraz szereg dokumentów.
Wiercenia w sarkofagach
Ponadto policjanci weszli do katedry św. Rumbolda wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO. Tam w krypcie dokonano wierceń w sarkofagach dwóch kardynałów, najwyraźniej podejrzewając, że ukryto w nich obciążające materiały. Rewizję przeprowadzono również w mieszkaniu byłego prymasa Belgii kardynała Godfrieda Danneelsa.
Dwa miesiące wcześniej Benedykt XVI zdymisjonował biskupa Brugii Josepha Vangheluwe, który przyznał się do seksualnego wykorzystywania swojego nieletniego siostrzeńca. Prymas Belgii abp Andre-Joseph Leonard zapowiedział, że nigdy więcej nie będzie "milczenia i zatajania" skandalu pedofilii i zapewnił, że Kościół katolicki chce "odwrócić kartę".
Po dymisji zgłosiły się setki ofiar molestowania przez księży. Prawie 500 osób złożyło wnioski o odszkodowania w komisji powołanej przez Kościół, ale w 2010 roku została ona rozwiązana, kiedy policja zajęła jej dokumenty.
Źródło: PAP