Skrajnie prawicowa partia AfD wygrywa w wyborach w niemieckiej Turyngii. Seria wybuchów w stodole pod Siedlcami. Wiemy, jak PiS wybierze kandydata na prezydenta. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek.
1. AfD wygrywa w Turyngii
W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbyły się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak wynika z pierwszych badań exit poll, zgodnie z przewidywaniami w Turyngii wygrała Alternatywa dla Niemiec (AfD) - może zdobyć 33,5 proc. głosów. W Saksonii najwięcej głosów zdobyło CDU, ale AfD depcze chadekom po piętach.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wybory w Turyngii i Saksonii. Wyniki exit poll
2. Kilkanaście wybuchów pod Siedlcami
W miejscowości Ryczyca koło Siedlec doszło do pożaru i kilkunastu wybuchów w stodole, w której składowane były niebezpieczne materiały, prawdopodobnie także z czasów drugiej wojny światowej. W środku mogła znajdować się jedna osoba, jednak strażacy zastrzegają, że zgliszcza dopiero będą przeszukiwane po przybyciu na miejsce policji i saperów. Strażacy zdecydowali o ewakuacji mieszkańców domów w promieniu kilkuset metrów.
3. PiS szuka następcy Andrzeja Dudy. Znamy kulisy akcji
Jarosław Kaczyński mówił, że kandydat na prezydenta "musi być młody, wysoki, okazały, przystojny". Jak takiego znaleźć? Reporterka i dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska opowiadała w programie "W kuluarach", że zewnętrzny zespół bada szereg czynników, które mają pomóc wyłonić idealnego kandydata. Zainteresowani "są przepytywani pod kątem przeszłości, rodzin, finansowych problemów, haków", ale bada się także, jakie wzbudzają "zaufanie, rozpoznawalność, pozytywne i negatywne cechy".
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak PiS znajdzie "młodego, wysokiego, okazałego"? "Kładą zdjęcie kandydata i patrzą, jak reagują ankietowani"
4. Iran publikuje raport dotyczący katastrofy, w której zginął prezydent kraju
Katastrofa śmigłowca, w której w maju zginął prezydent Iranu Ebrahim Raisi, była spowodowana przez złe warunki pogodowe, w tym gęstą mgłę – podała irańska telewizja państwowa, opisując raport końcowy ze śledztwa w tej sprawie. Raport przygotował specjalny komitet wyznaczony przez irańskie wojsko do zbadania katastrofy. W maju siły zbrojne ogłosiły, że nie znaleziono dowodów mogących świadczyć o zamachu lub ataku – przypomniała agencja Reuters.
5. Strajk generalny w Izraelu
Największa izraelska centrala związkowa Histadrut zapowiedziała na poniedziałek jednodniowy strajk generalny. Obejmie on m.in. zamknięcie przedszkoli czy głównego lotniska międzynarodowego w Tel Awiwie. Protest poparło m.in. forum zrzeszające największych prywatnych pracodawców, niektóre samorządy, w tym władze Tel Awiwu, stowarzyszenie rektorów izraelskich uniwersytetów czy największa partia opozycyjna Jest Przyszłość i jej lider Jair Lapid. Będzie to pierwszy strajk generalny w Izraelu od wybuchu wojny w Gazie.
6. Rusza rozbiórka kamienicy w Poznaniu
Tydzień po tragicznym pożarze poznańskiej kamienicy przy ulicy Kraszewskiego w Poznaniu ma ruszyć rozbiórka budynku. Biegły, który przyjedzie z prokuratorem, ma nadzorować sposób rozbierania budynku, tak, by nie zostały zniszczone ewentualne dowody.
Do pożaru i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 w Poznaniu doszło w nocy z 24 na 25 sierpnia. Służby wezwano do pożaru w piwnicy. Mieszkańcy zaczęli ewakuację przed przyjazdem służb. Pięć minut po zgłoszeniu strażacy byli już na miejscu. Podczas przeszukiwania piwnicy, w której szukali źródła ognia, doszło do dwóch wybuchów, po których pożar szybko się rozwinął. Zginęło dwóch strażaków, którzy prowadzili rozpoznanie w piwnicy. Rannych zostało 11 strażaków i trzech cywilów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jest porozumienie w sprawie rozbiórki spalonej kamienicy
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: EPA