Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 22 września

Źródło:
TVN24, PAP, Eurosport
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"Arleta Zalewska/Fakty TVN
wideo 2/3
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Zamieszanie po słowach premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy. Zmienne szczęście polskich drużyn w europejskich pucharach. Z kolei w Wenezueli władze przejęły więzienie zarządzane przez gangsterów – na miejscu odkryto basen, dyskotekę i zoo. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Zamieszanie po słowach premiera

Od kilku dni relacje na linii Warszawa-Kijów są bardzo napięte. Dodatkowo kontrowersje wywołała wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że "my już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę z tego względu, że my teraz sami się zbroimy".

Słowa premiera niemal natychmiast trafiły do zagranicznych mediów, gdzie pojawiały się komentarze o konflikcie oraz o napiętych relacjach między najbliższymi dotąd sojusznikami. - Kaczyński jest chyba jedynym człowiekiem na świecie, który sąsiadowi odda wszystkie czołgi, a jak już odda wszystkie czołgi, to wypowie mu wojnę. To jest logika PiS-u - ocenił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie

2. Legia wygrywa w Lidze Konferencji, Raków przegrywa w Lidze Europy

Legia Warszawa wygrała u siebie z angielską Aston Villą 3:2 (2:2) w meczu pierwszej kolejki grupy E piłkarskiej Ligi Konferencji. W drugiej kolejce 5 października "legioniści" zmierzą się na wyjeździe z AZ Alkmaar.

Z kolei piłkarze Rakowa Częstochowa przegrali w Bergamo z Atalantą 0:2 (0:0) w meczu 1. kolejki grupy D Ligi Europy. W kolejnym spotkaniu mistrzowie Polski zmierzą się 5 października na stadionie w Sosnowcu ze Sturmem Graz.

3. Prezydent o "wykorzystywaniu potencjału" władzy w kampanii

Władze zawsze wykorzystują potencjał, który mają do dyspozycji, po to, żeby się wspomóc. Tak jest zawsze, tak było i prawdopodobnie dalej tak będzie - ocenił w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda.

W kontekście tegorocznej kampanii wyborczej zapewnił, że mamy w Polsce pluralizm mediów. Prezydent odniósł się też do interwencji policji wobec posłanki Koalicji Obywatelskiej Kingi Gajewskiej oraz do filmu Agnieszki Holland "Zielona granica".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent o "wykorzystywaniu potencjału" władzy w kampanii

4. Władze Wenezueli przejęły więzienie zarządzane przez gangsterów

11 tysięcy żołnierzy i policjantów odbiło więzienie Tocoron z rąk największego gangu w kraju – ogłosiły władze Wenezueli. Według mediów przestępcy zmienili zakład karny w swoje centrum dowodzenia. Od lat mieszkali tam z krewnymi, mieli basen, dyskotekę a nawet małe zoo.

Organizacja pozarządowa Wenezuelskie Obserwatorium Więzień (OVP) przekazała natomiast, cytując źródła zbliżone do operacji i samych więźniów, że przekazanie kontroli nad zakładem karnym w stanie Aragua na północy Wenezueli zostało w rzeczywistości wynegocjowane z przywódcami gangu, a „wielu skazanych” zdołało się wcześniej wydostać tunelami wykopanymi pod więzieniem.

5. Zełenski w Białym Domu

Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

Biden podkreślił "ogromną odwagę" Ukraińców i obiecał, że "zapewni, że świat pozostanie u boku Ukrainy". Następnie amerykański przywódca ogłosił nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wartości 325 mln dolarów i zapowiedział, że w przyszłym tygodniu do Ukrainy trafią pierwsze czołgi Abrams.

6. Bąkiewicz ma przeprosić posła Koalicji Obywatelskiej

Sąd Okręgowy w Radomiu, w ramach postępowania w trybie wyborczym, nakazał startującemu z listy PiS do Sejmu Robertowi Bąkiewiczowi przeproszenie ubiegającego się o reelekcję posła Koalicji Obywatelskiej Konrada Frysztaka. Sąd nakazał zamieszczenie sprostowania w lokalnym radiu i na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Bąkiewicz ma też wpłacić trzy tysiące złotych na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Radomiu. Sąd zakazał mu także rozpowszechniania wypowiedzi, którą przypisał Frysztakowi w jednej z audycji radiowych. Po rozprawie kandydat z listy PiS zapowiedział, że będzie składał zażalenie na rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Radomiu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Robert Bąkiewicz ma przeprosić posła Koalicji Obywatelskiej

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: TVN24, PAP, Eurosport