Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 22 grudnia

Źródło:
PAP, TVN24

Młody mężczyzna przeprowadził atak na terenie Uniwersytetu Karola w centrum Pragi. Dwie polskie koprodukcje znalazły się na "krótkiej liście" kandydatów do Oscara. Z kolei Sejm wybrał członków PKW i komisji śledczej do zbadania afery wizowej. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 22 grudnia.

1. Strzały na uniwersytecie w Pradze

Co najmniej 15 osób zginęło w wyniku strzelaniny, do której doszło na terenie Uniwersytetu Karola w centrum Pragi - poinformował szef czeskiej policji Martin Vondraszek. Przekazał, że napastnik wcześniej w rodzinnej miejscowości najprawdopodobniej zastrzelił ojca.

Świadkom miał powiedzieć, że "jedzie do Pragi, aby odebrać sobie życie". Policja bada też, czy to nie napastnik z uniwersytetu zabił sześć dni temu młodego mężczyznę i jego dziecko w lesie na przedmieściach Pragi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strzały na uniwersytecie w Pradze. Sprawca miał wcześniej zabić ojca. Policja bada też zabójstwa młodego mężczyzny i dziecka

2. Skazani posłowie PiS na sali obrad. Obraźliwy gest Kamińskiego

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, którzy zostali skazani na dwa lata więzienia, pojawili się na sali obrad Sejmu, aby wziąć w czwartek popołudniu udział w głosowaniach.

Kamiński przed zajęciem miejsca pokazał najpierw victorię, a później obraźliwy, tak zwany "gest Kozakiewicza". Zachowaniu polityka towarzyszyły oklaski ze strony posłów Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skazani posłowie PiS na sali obrad. Obraźliwy gest Kamińskiego

3. Sejm wybrał członków PKW

Sejm wybrał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej. Izba zdecydowała, że w Komisji zasiądą: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz.

W czwartek wieczorem zakończyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, które zostało zainaugurowane 13 listopada. Za kandydaturami opowiedziało się 239 posłów, 41 było przeciw, 94 wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm wskazał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej. Wśród nich Ryszard Kalisz

4. Sejm wybrał członków komisji śledczej do zbadania afery wizowej

Sejm zdecydował w czwartek wieczorem, którzy posłowie wejdą w skład komisji śledczej do spraw afery wizowej.

Komisja ma liczyć 11 członków. W jej skład zostali powołani posłowie PiS: Zbigniew Bogucki, Piotr Kaleta, Daniel Milewski i Andrzej Śliwka, posłowie KO: Maria Małgorzata Janyska, Marek Sowa i Michał Szczerba oraz Maciej Konieczny z Lewicy, Aleksandra Leo z Polski 2050-TD, Mirosław Adam Orliński z PSL-TD i Krzysztof Mulawa z Konfederacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm wybrał członków komisji śledczej do zbadania afery wizowej. Wszyscy posłowie głosowali "za"

5. Prezes NBP stracił ważną funkcję

Minister finansów Andrzej Domański został gubernatorem reprezentującym Polskę w Banku Światowym. Informacja w tej sprawie została opublikowana na stronach Banku Światowego.

Do tej pory tę funkcję pełnił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Bank Światowy wprowadził zmianę na mocy uchwały przyjętej przez rząd premiera Donalda Tuska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezes NBP stracił ważną funkcję. Bank Światowy zaktualizował informację

6. Dwie polskie koprodukcje na "krótkiej liście" kandydatów do Oscara

Oficjalny polski kandydat do Oscara "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana znalazł się poza "krótką listą" tytułów, które mają szansę na nominację w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny szansę zdobycia Oscara dostaną być może "Skąd dokąd" Maćka Hameli i "Apolonia, Apolonia" Lei Glob.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oscary 2024. "Chłopi" poza wyścigiem, dwie polskie koprodukcje na "krótkiej liście" wśród dokumentów

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP, TVN24