Minister finansów Andrzej Domański został gubernatorem reprezentującym Polskę w Banku Światowym. Informacja w tej sprawie została opublikowana na stronach Banku Światowego. Do tej pory tę funkcję pełnił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Bank Światowy wprowadził zmianę na mocy uchwały przyjętej przez rząd premiera Donalda Tuska.
Rząd we wtorek przyjął uchwałę w sprawie reprezentacji interesów Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach finansowych. Zgodnie z nią, Rada Ministrów powierzyła ministrowi finansów Andrzejowi Domańskiemu reprezentację interesów Polski m.in. w Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowym Stowarzyszeniu Rozwoju oraz Międzynarodowej Korporacji Finansowej, które należą do Grupy Banku Światowego.
"Dotyczy to w szczególności objęcia funkcji gubernatora w tych instytucjach. Minister Finansów został także upoważniony do wyznaczenia zastępcy gubernatora" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Do tej pory funkcję gubernatora pełnił prezes NBP Adam Glapiński. Bank centralny w odpowiedzi na uchwałę rządu wskazywał, że "uchwały Rady Ministrów oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów nie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa".
Bank Światowy uznał jednak uchwałę przyjętą przez polski rząd. Zwrócił na to uwagę Bartek Godusławski, zastępca redaktora naczelnego Business Insider Polska. "Dokonało się. Bank Światowy oficjalnie uznał uchwałę rządu Donalda Tuska. Prezes @nbppl Adam Glapiński nie jest już gubernatorem Polski w BŚ. To kluczowy krok do odwołaniu Jacka Kurskiego. Nowy gubernator to minister finansów @Domanski_Andrz" - napisał Godusławski w serwisie X (dawniej Twitter).
Dokument z listą gubernatorów, reprezentujących poszczególne kraje, datowany na 21 grudnia, na stronie 27 wymienia właśnie Andrzeja Domańskiego jako polskiego przedstawiciela.
Jacek Kurski w Banku Światowym
Prezes NBP Adam Glapiński jako gubernator Polski w Banku Światowym zgłosił kandydaturę Jacka Kurskiego na stanowisko Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Były prezes TVP stanowisko objął w grudniu 2022 roku.
Premier Donald Tusk informując we wtorek o przyjęciu uchwały, przekazał, że oznacza to "odwołanie Jacka Kurskiego i przywołanie go z Waszyngtonu z powrotem do kraju". - Nie będzie już reprezentował Rzeczypospolitej w instytucjach finansowych - mówił premier Tusk.
Jacek Kurski nadal widnieje jednak na stronie Banku Światowego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andriy Blokhin/Shutterstock