Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 13 maja. Chaos na granicy, wycofane samochody, brutalny finisz wyborów

Źródło:
PAP

General Motors wycofa z rynku prawie milion pojazdów. Kolumbijskie wojsko zatrzymało narkotykowy okręt podwodny. Z kolei w Turcji ostatnie dni kampanii upływają pod znakiem przemocy. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Chaos na granicy USA z Meksykiem

Na granicy USA z Meksykiem zapanował ostatniej nocy chaos. Stało się tak wraz z wygasaniem dotychczasowych przepisów, znanych jako Title 42. Regulowały one napływ azylantów do Stanów Zjednoczonych w czasie pandemii COVID-19.

Amerykańskie służby ostatniej doby zatrzymały wiele osób. Przedzierający się przez granicę ludzie ignorowali rozkazy, aby zawrócić.

2. Policja dostała sygnał z wojska, że doszło do "incydentu lotniczego"

Wojsko poinformowało policję 16 grudnia 2022 roku, że w okolicach Bydgoszczy mógł spaść "niezidentyfikowany obiekt lotniczy". Informację o zgłoszeniu dotyczącym "incydentu lotniczego" przekazanym 16 grudnia 2022 roku przez wojsko tvn24.pl potwierdziło w źródłach z Komendy Głównej Policji.

Jak dowiedziała się redakcja, oficer w stopniu podpułkownika zadzwonił na numer telefonu komendy policji w Nakle nad Notecią. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Sprawa rakiety pod Bydgoszczą. Policja dostała sygnał z wojska, że doszło do "incydentu lotniczego"

3. General Motors wycofuje prawie milion pojazdów

Amerykański producent samochodów General Motors poinformował, że wycofa z rynku prawie milion pojazdów w Stanach Zjednoczonych, gdyż napełniacz poduszki powietrznej kierowcy może ulec eksplozji podczas użycia.

GM poinformował w złożonym w piątek oświadczeniu, że w marcu dowiedział się o zgłoszeniu, że Chevrolet Traverse z 2017 roku był zaangażowany w kolizję, podczas której doszło do rozerwania napełniacza przedniej poduszki powietrznej kierowcy.

4. Blanka w finale Eurowizji

Finałowy koncert konkursu Eurowizji 2023 w sobotę, 13 maja. W Liverpoolu zmierzą się ze sobą reprezentanci 26 państw, wśród nich powalczy Blanka, która wykona piosenkę zatytułowaną "Solo".

Jeszcze przed awansem do finału bukmacherzy określali prawdopodobieństwo zwycięstwa Blanki na mniej niż 1 procent. W zestawieniu wszystkich państw reprezentantka Polski plasowała się wówczas na 23. miejscu. Obecnie wskoczyła na 17. lokatę, ale jej szanse na wygraną Eurowizji dalej określane są na niecały procent.

5. Wojsko przechwyciło "narkotykowy okręt podwodny"

Półzanurzalna jednostka, o długości około 30 metrów i szerokości trzech metrów transportująca trzy tony kokainy, została przechwycona przez marynarkę wojenną Kolumbii w drodze do Ameryki Środkowej, na jednym z najbardziej popularnych szlaków przemytu narkotyków do Stanów Zjednoczonych - podała agencja AFP.

Zatrzymani członkowie załogi - w wieku 45, 54 i 63 lat - są Kolumbijczykami i utrzymują, że zostali "zmuszeni przez organizację zajmującą się handlem narkotykami" do przetransportowania łodzi podwodnej do Ameryki Środkowej.

6. Przemoc na finiszu kampanii w Turcji

Ostatnie dni kampanii przed niedzielnymi wyborami w Turcji upływają pod znakiem przemocy wobec polityków i wolontariuszy - oceniła telewizja Al-Dżazira. Kampania była zakłócana przez wybuchy przemocy w całym kraju. Dochodziło do rzucania kamieniami, fizycznych ataków na pracowników wyborczych oraz uzbrojonych ataków na biura partyjne.

Do przemocy może przyczyniać się retoryka niektórych polityków - uważa katarska telewizja. Devlet Bahceli, szef współrządzącej Partii Narodowego Działania (MHP), nazwał niedawno opozycję "zdrajcami, którzy otrzymają albo dożywocie, albo kulę".

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP