TVN24 | Świat

Szef ukraińskiej delegacji parlamentarnej do OBWE: widziałem setki Polaków pomagających Ukraińcom

TVN24 | Świat

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP
Przy Modlińskiej wciąż przebywają uchodźcy (zdjęcia z czerwca 2022 roku)
Przy Modlińskiej wciąż przebywają uchodźcy (zdjęcia z czerwca 2022 roku)
wideo 2/4
Przy Modlińskiej wciąż przebywają uchodźcy

Osobiście jestem wdzięczny wszystkim krajom, ale proszę, doceńmy te ogromne wysiłki podjęte w szczególności przez kraje sąsiadujące z Ukrainą  - powiedział w sobotę Mykyta Poturajew, szef ukraińskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

W sobotę w Birmingham rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Podczas sesji otwierającej głos zabrał szef ukraińskiej delegacji Mykyta Poturajew, który podziękował krajom pomagającym jego rodakom w obliczu rosyjskiej agresji.

Szczególną uwagę zwrócił na pomoc ze strony Polaków. - Doceniamy wielką pomoc wszystkich krajów, które wyciągają do nas pomocną dłoń w tych trudnych czasach - podkreślił polityk.

W Birmingham rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWETwitter/HelgaSchmid_SG

- Moi rodzice mieszkają teraz w Norwegii. Jestem wdzięczny władzom i społeczeństwu Norwegii za pomoc. Krewna mojej żony mieszka z dwojgiem dzieci w Czechach w bardzo komfortowych warunkach, dzięki pomocy władz i społeczeństwa Czech. I jestem za to wdzięczny – powiedział.

- Mam przyjaciół, którzy są teraz na Słowacji, w innych krajach, ale chcę zapewnić, że każdy, kto był w pierwszym tygodniu marca na dworcach kolejowych w Warszawie, może wyobrazić sobie, czym jest piekło. Byłem tam. Widziałem tysiące ludzi, siedzących, leżących, śpiących, nawet na ziemi. Widziałem setki Polaków, którzy przynosili tam wszystko: gorącą herbatę, zupę, cokolwiek, by pomóc Ukraińcom przetrwać kolejną zimną noc - opowiedział.

Punkt pomocy dla uchodźców w miejscowości MłynyAlejandro Martinez Velez/Europa Press/Getty Images

- Osobiście jestem wdzięczny wszystkim krajom, ale proszę, doceńmy te ogromne wysiłki podjęte w szczególności przez kraje sąsiadujące z Ukrainą - dodał. Podziękował "polskim przyjaciołom, braciom, siostrom".

Rosja potępiana za inwazję na Ukrainę

Doroczna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE będzie obradowała do środy. W poniedziałek weźmie w niej udział polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który w 2022 r. pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego OBWE.

Podczas inaugurującego obrady posiedzenia mówcy potępili inwazję Rosji na Ukrainę i zaapelowali o zakończenie wojny, przy pełnym poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

- Zwracam się do naszych drogich przyjaciół z delegacji ukraińskiej, jesteśmy z wami i będziemy nadal bronić waszego prawa do życia w pokoju - podkreśliła w swoim wystąpieniu przewodnicząca Zgromadzenia Margareta Cederfelt.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alejandro Martinez Velez/Europa Press/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości