Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zaproponował państwom członkowskim sojuszu, by zwiększyły wydatki na obronność do poziomu 5 procent PKB - poinformowała Agencja Reutera. Celem tej propozycji jest spełnienie postulatu prezydenta USA Donalda Trumpa.
- Mark Rutte zaproponował państwom członkowskim sojuszu, by zwiększyły wydatki na obronność.
- Szef NATO chciałby, żeby sojusznicy wydawali na obronność do 3,5 procent PKB, a kolejne 1,5 procent PKB przeznaczyli na inne wydatki związane z obronnością.
- Kraje NATO od 2014 roku zwiększają wydatki na obronność. Obecnie większość wydaje na obronność ponad 2 procent PKB.
Agencja Reutera poinformowała w piątek, że sekretarz generalny NATO Mark Rutte zaproponował państwom członkowskim sojuszu, by zwiększyły wydatki na obronność do 3,5 procent PKB, a kolejne 1,5 procent PKB przeznaczyły na inne wydatki związane z obronnością.
Jak ocenia agencja Reutera, celem tej propozycji jest spełnienie postulatu prezydenta USA Donalda Trumpa, by sojusznicy przeznaczali na obronność 5 proc. PKB.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Raport NATO o wydatkach na obronność. Polska na czele
Propozycja, którą wysunął Rutte pozwoliłaby Trumpowi ogłosić sukces na czerwcowym szczycie NATO, a jednocześnie nie zobowiązywać krajów europejskich i Kanady do zadeklarowania ścisłych wydatków obronnych na poziomie 5 procent - dodaje agencja Reutera.
Agencja zwraca uwagę, że wiele z tych krajów uważa poziom 5 procent PKB za niemożliwy do spełnienia ze względów politycznych i gospodarczych.
Kraje NATO zwiększają wydatki na obronność
Rzeczniczka prasowa NATO Allison Hart na pytanie, czy Rutte złożył taką propozycję odpowiedziała jedynie, że sekretarz generalny NATO niejednokrotnie mówił o potrzebie zwiększenia wydatków na obronność.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
24 kwietnia szef NATO opublikował coroczny raport za 2024 rok, w którym przedstawione zostały wydatki państw członkowskich na obronność. 22 kraje przekroczyły próg 2 proc. PKB, ustalony przez NATO jeszcze w 2014 roku.
Wydatki sojuszników z Europy i Kanady wzrosły w 2024 roku o ponad 19 proc. Kilka krajów, którym jeszcze nie udało się osiągnąć celu 2 proc. PKB, niedawno zobowiązało się do zintensyfikowania wysiłków w tym kierunku.
Autorka/Autor: asty/ToL
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS