Sekretarz generalny NATO Mark Rutte podczas wizyty w Waszyngtonie opublikował coroczny raport, w którym wskazano, o ile więcej europejscy sojusznicy NATO i Kanada zainwestowali w obronę w 2024 roku niż w roku poprzednim.
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte opublikował w czwartek coroczny raport za 2024 rok, w którym przedstawione zostały wydatki państw członkowskich na obronność. 22 kraje przekroczyły próg 2 procent PKB, a na czele zestawienia jest Polska, która w ubiegłym roku przeznaczyła na ten cel 4,07 procent PKB.
W raporcie podkreślono, że kraje europejskie zwiększyły swoje budżety obronne od czasu pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, dążąc do minimalnego progu 2 procent PKB, ustalonego przez NATO jeszcze w 2014 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef NATO podaje liczbę. Polska spełnia już kryterium
Zgodnie z raportem pierwsze trzy miejsca tego zestawienia zajmują Polska, Estonia i Łotwa, a na czwartej pozycji są Stany Zjednoczone, które wydawały w 2024 roku na obronność 3,19 procent PKB. Jeśli chodzi o liczby bezwzględne, to jednak USA pozostają krajem wydającym na siły zbrojne zdecydowanie najwięcej wśród członków NATO.
Rosną wydatki krajów NATO na obronność
W ubiegłym roku sam budżet wojskowy USA stanowił 64 procent wydatków wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jak wynika z raportu, wydatki członków z Europy i Kanady wzrosły w ubiegłym roku o 19,4 procent. Kilka krajów, którym jeszcze nie udało się osiągnąć celu 2 procent PKB, niedawno zobowiązało się do zintensyfikowania wysiłków w tym kierunku.
W tym tygodniu Hiszpania zapewniła, że zainwestuje ponad 10 miliardów euro, aby osiągnąć wskaźnik 2 procent w tym roku. Poza Hiszpanią pod progiem 2 procent PKB są między innymi Belgia (1,29 procent), Kanada (1,45 procent) i Włochy (1,5 procent).
Autorka/Autor: asty/akw
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Abaca/PAP/EPA