Szef MSZ Pakistanu: nie sprzedamy broni atomowej Arabii Saudyjskiej

W maju pojawiły sie spekulacje, że Arabia Saudyjska chce kupić broń atomową od PakistanuWikipedia (CC BY SA 3.0) | SyedNaqvi90

Szef pakistańskiej dyplomacji stanowczo zaprzeczył w czwartek, że Pakistan mógłby komukolwiek sprzedać broń atomową, w tym Arabii Saudyjskiej. - Pakistan nie prowadzi rozmów z Arabią Saudyjską na temat broni atomowej, kropka - powiedział Aizaz Ahmad Chaudhry.

Jak podał w maju brytyjski tygodnik "Sunday Times" powołując się na anonimowe źródło, Arabia Saudyjska podjęła strategiczną decyzję o pozyskaniu gotowych do użycia ładunków jądrowych z Pakistanu. Miałaby to być odpowiedź na zarysowujące się porozumienie ws. irańskiego programu jądrowego.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Waszyngtonie pakistański minister spraw zagranicznych zaprzeczył, że taki proces ma miejsce.

"Bezpodstawne i nieprawdziwe" oskarżenia

- Pakistański program atomowy nie ma nic wspólnego z innym krajami. To środek odstraszania, rozwijany w odpowiedzi na zagrożenie jakie dostrzegamy ze wschodu. I tyle - powiedział Chaudhry. "Zagrożenie ze wschodu" to Indie, rywal Pakistanu w regionie, który również posiada broń atomową.

Chaudhry określił spekulacje, iż Pakistan mógłby sprzedać komuś broń atomową jako "bezpodstawne i nieprawdziwe". Dodał, że jego kraj w ostatnich latach zwiększył wysiłki na rzecz nierozprzestrzeniania broni jądrowej, dzięki większej kontroli eksportowanych z Pakistanu dóbr oraz lepszej współpracy z ONZ w tej kwestii.

Spotkanie Pakistańczyka z dziennikarzami zostało zorganizowane po serii spotkań ministra w Białym Domu, Pentagonie i Departamencie Stanu.

Pakistan mekką potencjalnych kupców bomby atomowej?

Nie pierwszy raz w wątpliwość jest poddawane przestrzeganie przez Pakistan zapisów Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Na początku poprzedniej dekady wyszło na jaw, że człowiek uznawany za "ojca" pakistańskiej bomby atomowej sprzedawał tę technologię Libii, Korei Północnej i Iranowi.

Tym człowiekiem był pakistański fizyk Abdul Qadeer Khan. Pakistan zawsze wypierał się, że jego działania były usankcjonowane przez państwo. Niemniej jednak, Khan został w 2009 roku zwolniony z aresztu domowego, w którym przebywał od 2004 roku. Innej kary nie dostał.

Pakistan dokonał pierwszej próby bomby atomowej w 1998 roku. Szacuje się, że posiada około 100-120 głowic.

Autor: fil//gak / Źródło: yahoo.com, dawn.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | SyedNaqvi90