Charles Michel: nie ma bezpiecznej i niezależnej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy

Źródło:
PAP, Reuters

Kluczowe znaczenie dla Ukrainy ma dostarczenie jej przez sojuszników pocisków dalekiego zasięgu - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski po szczycie Unia Europejska-Ukraina, który odbył się w Kijowie. Szef Rady Europejskiej Charles Michel mówił, że "nie ma bezpiecznej i niezależnej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy". Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że Ukrainie przekazanych zostanie 35 milionów żarówek ledowych o łącznej wartości około 50 milionów euro.

W piątek w Kijowie odbył się szczyt Unia Europejska-Ukraina. Szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Przywódcy omówili na piątkowym szczycie między innymi europejską drogę Ukrainy i proces akcesyjny, reakcję UE na rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie, ukraińskie inicjatywy na rzecz pokoju, współpracę w kwestiach odbudowy i pomocy oraz w dziedzinie energii oraz kwestię światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Potem cała trójka wystąpiła na wspólnej konferencji prasowej.

Zełenski mówił, że Ukraina utrzyma Bachmut i wyzwoli część Donbasu okupowaną przez Rosję, jeśli otrzyma pociski dalekiego zasięgu. Stwierdził, że "im silniejsza będzie ukraińska obrona przeciwrakietowa, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i zapewnione zostanie bezpieczeństwo dla Ukrainy i Europy".

- Rosja stara się zmienić sytuację na froncie na swoją korzyść i dlatego kluczowe znaczenie dla Ukrainy ma dostarczenie jej przez sojuszników pocisków dalekiego zasięgu - przekonywał Zełenski. Ukraiński prezydent podziękował za ciągłe wsparcie Unii Europejskiej dla jego kraju oraz przekazanie Kijowowi przez UE kolejnej transzy wsparcia finansowego. Zełenski mówił także, że Rosja chce teraz zabrać Ukrainie wschód, a zadaniem Ukraińców jest nie pozwolić na to. - Działanie żołnierzy zależy od motywacji. (...) Jej źródłem jest duch, który jest mocny, bez tego ducha nie będzie walki, a bez tego nie będzie Ukrainy - oznajmił prezydent.

Michel: Unia Europejska to Ukraina, a Ukraina to Unia Europejska

Charles Michel mówił, że "nie ma bezpiecznej i niezależnej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy". - Naszym celem jest dalsze wzmacnianie praworządności na Ukrainie, aby zapewnić, że Ukraina i Unia Europejska będą jeszcze bliżej siebie, niż obecnie. Unia Europejska jest z wami dzisiaj i będzie z wami jutro. Będzie z wami tak długo, jak będzie to niezbędne. Będziemy stali u waszego boku, aby odbudować ten kraj - dodał Michel.

- Unia Europejska to Ukraina, a Ukraina to Unia Europejska - podkreślił.

Von der Leyen: Ukrainie zostanie przekazanych 35 milionów żarówek ledowych

Ursula von der Leyen powiedziała, że Ukraina może być źródłem inspiracji dla Europy, choćby wtedy, gdy setki tysięcy Ukraińców wymieniają stare żarówki na energooszczędne żarówki LED, "by pracować na rzecz czystej energii". Szefowa KE poinformowała, że walczącej z Rosją Ukrainie przekazanych zostanie 35 milionów żarówek ledowych o łącznej wartości około 50 milionów euro.

"Razem niesiemy światło Ukrainie! Ukraińcy mogą wymienić stare żarówki na poczcie na energooszczędne żarówki LED. UE chętnie dostarcza ich 35 milionów sztuk. Każdy zaoszczędzony kW energii jest cenny dla przeciwdziałania rosyjskiej wojnie energetycznej - napisała szefowa KE na Twitterze.

Von der Leyen po szczycie Ukraina-Unii Europejskiej: nie ma sztywnego harmonogramu wejścia Ukrainy do Unii

Szefowa KE przekazała, że nie istnieje sztywny harmonogram przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej; a Kijów musi najpierw spełnić pewne wymagania.

Von der Leyen dodała także, że w ramach kolejnego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji uwzględnione zostaną też ograniczenia dotyczące podzespołów wykorzystywanych do produkcji dronów używanych przez Rosję w wojnie na Ukrainie.

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: