Joe Biden podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za "odblokowanie" drogi do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. - Turcja ponowni wnioski do Szwecji i Finlandii o ekstradycję osób uznawanych przez Ankarę za terrorystów - przekazał minister sprawiedliwości tego kraju. W tekście memorandum trzy państwa zgodziły się "zaadresować wnioski o deportację lub ekstradycję osób podejrzanych o terroryzm szybko i zgodnie z europejską konwencją o ekstradycji".
- Chcę panu podziękować szczególnie za to, czego pan dokonał w sprawie Szwecji i Finlandii i niesamowitą robotę, którą wykonuje pan w sprawie wywozu zboża z Ukrainy - powiedział prezydent USA Joe Biden w czasie spotkania z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem w kuluarach szczytu NATO w Madrycie.
Odniósł się w ten sposób do wtorkowego porozumienia trójstronnego, wedle którego Turcja zgodziła się na zaproszenie Szwecji i Finlandii do NATO.
Turcja ponowi wnioski o ekstradycję
W środę minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag powiedział, że Turcja ponowni wnioski do Szwecji i Finlandii o ekstradycję osób uznawanych przez Ankarę za terrorystów.
W tekście memorandum trzy państwa zgodziły się "zaadresować wnioski o deportację lub ekstradycję osób podejrzanych o terroryzm szybko i zgodnie z europejską konwencją o ekstradycji". - Na razie nie przedstawiono konkretnych roszczeń - powiedział dziennikarzom fiński prezydent Sauli Niinisto.
Dodał, że podpisane memorandum nie wymienia żadnych osób do ekstradycji i że Finlandia będzie nadal przestrzegać europejskich przepisów w swoich decyzjach ekstradycyjnych.
- W rzeczywistości nie mamy obecnie żadnych nierozstrzygniętych wniosków o ekstradycję. Rozpatrzyliśmy 14 z 16 wniosków, a dwie decyzje zostały zablokowane przez fakt, że osoby te nie zostały zlokalizowane - dodał Niinisto.
USA negocjują z Turcją sprzedaż myśliwców F-16
Erdogan stwierdził, że decyzje o wzmocnieniu obronności Sojuszu Północnoatlantyckiego podjęte podczas madryckiego szczytu są w dużej mierze zasługą Bidena i jego "pionierskiej" postawy. Zapowiedział też, że Turcja "otworzy korytarze", które pozwolą na eksport zbóż z ukraińskich portów blokowanych przez Rosję.
Jak zasugerowała administracja Bidena, jednym z tematów rozmów przywódców ma być sprzedaż myśliwców F-16 dla Turcji. Ankara ubiega się o zmodernizowane wersje samolotów po tym, jak USA wycofały Turcję z programu myśliwców najnowszej generacji F-35. Przedstawicielka Pentagonu Celeste Wallander stwierdziła w środę, że "USA w pełni popierają modernizację floty F-16" i trwają pracę nad kontraktem w tej sprawie.
Wysoki rangą urzędnik Białego Domu odrzucił jednak sugestie, że zgoda na sprzedaż samolotów ma związek z wycofaniem przez Turcję weta w sprawie Finlandii i Szwecji. Sprzedaż musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Kongres. - My niczego Turcji nie oferowaliśmy, a Turcja o nic nie prosiła - zapewnił urzędnik podczas briefingu dla dziennikarzy podczas szczytu NATO.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NATO