Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 w Austrii. Rada Narodowa zdecydowała

Źródło:
PAP

Austriacka Rada Narodowa przyjęła ustawę w sprawie powszechnego obowiązku szczepienia przeciw COVID-19. Przepisy będą obejmować mieszkańców Austrii powyżej 18. roku życia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W czwartek wieczorem deputowani do Rady Narodowej przegłosowali ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw COVID-19.

"To historyczna decyzja" - piszą austriackie media.

"Po długiej i zaciętej debacie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ostatnich kilkudziesięciu lat właśnie został przegłosowany przez parlament" – podsumowuje "Kronen Zeitung". Wcześniej na ten temat toczyły się w parlamencie gorące debaty, protesty odbyły się również przed Hofburgiem i w centrum Wiednia.

Czytaj więcej: Obostrzenia dla niezaszczepionych w Austrii

Ustawa w sprawie szczepień ma wejść w życie na początku lutego

Wiadomo, że ustawa ma wejść w życie na początku lutego, będzie zaś egzekwowana od połowy marca. Te półtora miesiąca to czas, który między innymi ma umożliwić osobom do tej pory niezaszczepionym na przyjęcie szczepień.

Rada Federalna (izba wyższa) będzie głosować nad ustawą 3 lutego, może ona zostać uchwalona zwykłą większością głosów koalicji rządowej OeVP i Zielonych.

Ustawa o obowiązku szczepień będzie obejmować osoby, które ukończyły 18 lat i mieszkają w Austrii. Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów. Za brak szczepień (o ile nie zwolni z tego stan zdrowia lub inne przeciwskazania medyczne) grozić mogą grzywny wynoszące nawet 3600 euro.

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: