TVN24 | Świat

Koronawirus w Austrii. Obostrzenia dla niezaszczepionych wchodzą z nowym rokiem

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Austria wchodzi w rok 2022 z surowymi ograniczeniami związanymi z koronawirusem. Od niedzieli 2 stycznia ponownie wejdą tam w życie restrykcyjne przepisy, które zostały zawieszone na okres świąt oraz sylwestra. Nie będą one jednak dotyczyć osób zaszczepionych i ozdrowieńców. W dalszym ciągu w kraju w mocy pozostaje godzina policyjna, a maska jest niezbędna w większości miejsc.

W sobotę w Austrii poinformowano o 3608 nowych infekcjach SARS-CoV-2, zgłoszono też 16 zgonów związanych COVID-19. Wraz z nowym rokiem wznowione zostają zawieszone tymczasowo obostrzenia na poziomie federalnym i poszczególnych krajów związkowych, mające zatrzymać falę zachorowań.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Restrykcje dla niezaszczepionych

Przy wjeździe do Austrii obowiązuje zasada 2G plus, co oznacza, że trzeba posiadać ważny certyfikat szczepień lub przechorowania COVID-19, do tego dodatkowo negatywny wynik testu PCR. Regulacje te nie dotyczą osób, które otrzymały trzy dawki szczepionki (z wyłączeniem przyjezdnych między innymi z RPA lub Wielkiej Brytanii).

W przypadku osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione ani nie przechorowały COVID-19, od niedzieli 2 stycznia ponownie wejdą w życie restrykcyjne przepisy, które zostały czasowo "wyłączone" na okres świąt Bożego Narodzenia oraz sylwestra.

We wszystkich zamkniętych obszarach, dla których nie jest wymagana weryfikacja 2G, nadal konieczna jest maska FFP2. Dotyczy to między innymi supermarketów, transportu publicznego, aptek, stacji benzynowych lub miejsc pracy (dotyczy stanowisk, gdzie jest kontakt z klientami lub innymi współpracownikami). Masek nie muszą używać dzieci poniżej szóstego roku życia.

Z hoteli, restauracji, firm świadczących usługi czy zajmujących się rekreacją korzystać mogą jedynie osoby z grupy 2G. Wszystkie te miejsca zamykają się najpóźniej o godzinie 22.

Nowe limity spotkań i kontrole

Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy dotyczącej środków ochrony przeciw COVID-19, która weszła w życie tuż przed sylwestrem, od 1 stycznia obowiązują nowe limity osób także podczas spotkań prywatnych i rodzinnych. Przykładowo, spotkania w grupach liczących maksymalnie do dziesięciu osób (zaszczepionych lub ozdrowieńców) są dozwolone w czasie trwania godzin policyjnych - między 22 a 5 rano.

Dodatkowo na terenie Salzburga od poniedziałku 3 stycznia będą przeprowadzane ścisłe kontrole w tych obszarach handlu, do których można wejść tylko z certyfikatem 2G (na przykład sklepy z odzieżą lub elektroniką). "Na terenie sklepu, najpóźniej przy kasie, należy sprawdzić, czy klient został zaszczepiony lub przechorował COVID-19" - poinformował gubernator Salzburga, Wilfried Haslauer.

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości