TVN24 | Świat

"Każdego dnia czekamy o dzień za długo". 101-latka zaszczepiona w Niemczech jako pierwsza

TVN24 | Świat

Autor:
kb
Źródło:
Der Spiegel, Der Tagesspiegel

Mieszkanka domu spokojnej starości, 101-latka Edith Kwoizalla z Halberstadt w Saksonii-Anhalcie, jako pierwsza osoba w Niemczech została w sobotę zaszczepiona przeciwko koronawirusowi - informują niemieckie media. Odbyło się to na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem szczepień w tym kraju.

W ośrodku opieki dla seniorów w Halberstadt także inni mieszkańcy i personel pielęgniarski zostali już w sobotę zaszczepieni szczepionką firm Pfizer i Biontech. Szczepienie przeprowadził doktor Bernhard Ellendt. Według "Der Spiegel" zaszczepiono łącznie 40 mieszkańców domu spokojnej starości i 10 pracowników.

Koronawirus w Europie

Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskim
Nagły wzrost liczby zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa w regionie paryskimTVN24
wideo 2/20

Gmina wcześniej zapytała, czy obiekt jest przygotowany na szczepienia - powiedział pracownik i pielęgniarz Tobias Krüger. - Każdego dnia czekamy o jeden dzień za długo - wyjaśnił.

101-latka została zaszczepiona w ośrodku opieki dla seniorów w Halberstadt
101-latka została zaszczepiona w ośrodku opieki dla seniorów w Halberstadt Google Earth

Oficjalne rozpoczęcie szczepień w Niemczech w niedzielę

Zaszczepienie 101-letniej Edith Kwoizalli odbyło się w na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem szczepień w Niemczech, planowanym na niedzielę. - Centra szczepień są gotowe do pracy, zespoły szczepień są na miejscu - poinformował w sobotę rano minister zdrowia Jens Spahn. - Chcemy zaszczepić tak wiele osób, aby wirus nie miał już szans - podkreślił.

Szczepienia przeciwko COVID-19- Najważniejsze informacje

Minister przypomniał, że najpierw zostaną zaszczepione osoby powyżej 80. roku życia, a także personel szpitali, natomiast "młodsi i zdrowsi muszą być cierpliwi" i nadal będą musieli ograniczać kontakty. Spahn podkreślił, że szczepienia są bezpłatne i dobrowolne.

Do końca roku do Niemiec ma zostać dostarczonych 1,3 miliona dawek szczepionek Biontech. Według Spahna w styczniu powinno być ich prawie 700 tysięcy tygodniowo.

W sobotę szczepionki Biontech trafiły do 27 miejsc w Niemczech. Stamtąd trafiają do ośrodków szczepień i mobilnych zespołów, które w niedzielę przeprowadzą pierwsze szczepienia.

Koronawirus w Niemczech

W ciągu doby zarejestrowano w Niemczech 14 455 nowych przypadków koronawirusa i 240 kolejnych zgonów - poinformował w sobotę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Dobę wcześnie nowych zakażeń było 25 533, zmarło 412 osób. Łączna liczba zainfekowanych od początku pandemii wzrosła w RFN do 1 627 103, a liczba zgonów do 29 422.

Od ponad tygodnia w Niemczech obowiązuje lockdown, który trwać będzie co najmniej do 10 stycznia. Władze zakazały opuszczania domów bez konieczności, otwarte są tylko sklepy niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte są szkoły, a niektórzy pracodawcy musieli zawiesić działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostały zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

Autor:kb

Źródło: Der Spiegel, Der Tagesspiegel

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości