Niemieckie media: zdaniem naukowców z berlińskiego instytutu toksyczne algi mogły przyczynić się do wyginięcia ryb w Odrze

Autor:
akw
Źródło:
PAP

Niezidentyfikowany jeszcze toksyczny gatunek alg mógł przyczynić się do masowego wyginięcia ryb w Odrze - podejrzewają naukowcy z berlińskiego Instytutu Leibniza na rzecz Ekologii Wód Słodkich i Rybołówstwa Śródlądowego. Pod lupą znajduje się także wysoki poziom soli w rzece. Informuje o tym portal RBB.

Dla ekologa wody Christiana Woltera, według obecnej wiedzy, "jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna katastrofy". Przy wysokich temperaturach i przy stosunkowo niskim poziomie wody na górnej Odrze w Polsce glony mogły się masowo rozwijać. Po otwarciu śluz prawdopodobnie toksyczne algi spływały Odrą. To tłumaczy wysoką zawartość tlenu pomimo wysokich temperatur - twierdzi.

>> Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy do tej pory

Śnięte ryby w Odrze. Mapa rozprzestrzeniania się katastrofy ekologicznejTVN24

Analityk wody Wolf von Tuempling z Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtza w Magdeburgu również uważa tezę o glonach za prawdopodobną, ale "może sobie wyobrazić także inne przyczyny". Przede wszystkim wysoka zawartość soli nadal zastanawia badaczy. Nielegalne zrzuty substancji mogą tu odgrywać pewną rolę - pisze portal RBB.

Co wiemy o przyczynach katastrofy na Odrze. Minister Moskwa o kilku hipotezach

Szef Związku Wędkarskiego Brandenburgii/Berlina Lars Dettmann nie jest przekonany do teorii alg. Jego zdaniem "ktoś celowo lub w wyniku nieszczęśliwego wypadku wrzucił do systemu rzecznego coś, co miało na niego ogromny wpływ". Wzrost glonów może być po prostu kolejną konsekwencją tego stanu rzeczy.

Kalendarium katastrofy ekologicznej w Odrze. Podsumowanie z 13 sierpnia 2022 roku
Kalendarium katastrofy ekologicznej w OdrzeTVN24
PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:akw

Źródło: PAP