Olaf Scholz i Emmanuel Macron rozmawiali z Władimirem Putinem o Ukrainie

Źródło:
PAP

Biuro prasowe niemieckiego rządu poinformowało we wtorek, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Głównym tematem był stan stosunków dwustronnych i sytuacja na Ukrainie. Z rosyjskim przywódcą na temat Ukrainy rozmawiał również prezydent Francji Emmanuel Macron.

Podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Olafowi Scholzowi objęcia urzędu kanclerza Niemiec. Głównym tematem, jaki poruszyli przywódcy, był stan stosunków dwustronnych i sytuacja na Ukrainie – podało biuro prasowe niemieckiego rządu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Olaf Scholz i Władimir Putin rozmawiali także o "wzroście rosyjskiej obecności wojskowej przy granicy z Ukrainą". - Kanclerz wyraził zaniepokojenie tą sytuacją i mówił o pilnej potrzebie deeskalacji – przekazał rzecznik niemieckiego rządu.

Omówiono ponadto stan realizacji protokołu mińskiego, dotyczącego pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie. - Kanclerz podkreślił potrzebę przyspieszenia negocjacji w formacie normandzkim – dodał rzecznik. Przywódcy zgodzili się, że konieczne jest kontynuowanie tych rozmów. Format normandzki tworzą Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja.

Pałac Elizejski: Macron poruszył ponownie kwestię Ukrainy

Jak podkreślił Pałac Elizejski, rozmowa Emmanuela Macrona i Wladimira Putina na temat Ukrainy była pierwszą odkąd w ubiegłym tygodniu Moskwa przedstawiła swe postulaty dotyczące gwarancji bezpieczeństwa, których domaga się od USA.

Wcześniej komunikat w sprawie rozmowy prezydentów wydał Kreml, który napisał, że przedmiotem konsultacji były też żądania Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. "Prezydent Rosji położył nacisk na fakt, że możliwość zorganizowania nowego szczytu w formacie normandzkim zależy również od konkretnych kroków podjętych przez władze w Kijowie w celu wdrożenia porozumienia mińskiego" - głosi komunikat Kremla.

Porozumienia te, które miały zakończyć konflikt na wschodzie Ukrainy, zostały podpisane w Mińsku w 2014 i 2015 roku przez Rosję, Ukrainę, Francję i Niemcy. W rozmowie, która odbyła się w poprzedni wtorek "prezydent Macron podkreślił wagę suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - poinformował wtedy Pałac Elizejski.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP