Syryjscy Kurdowie wstrzymują wspólne operacje z koalicją dowodzoną przez USA

Źródło:
Reuters, PAP

Po tureckim ostrzale terytoriów kontrolowanych przez syryjskich Kurdów dowodzone przez nich Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wstrzymują wszystkie wspólne operacje z koalicją pod wodzą USA - poinformowała w piątek rzeczniczka SDF Arama Henna.

W ostatnich tygodniach Turcja nasiliła ostrzał i naloty na północną Syrię i przygotowuje inwazję lądową przeciwko Kurdom, których uznaje za terrorystów, a którzy stanowią trzon wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych - donosi Reuters. SDF to wspierana przez USA formacja, która pomogła pokonać dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego w Syrii.

W związku z zaostrzeniem tureckich ataków w północnej Syrii "wszystkie wspólne operacje antyterrorystyczne" kierowanej przez USA koalicji wymierzone w dżihadystów, a także "wszystkie wspólne operacje specjalne, które regularnie prowadziliśmy" zostają wstrzymane - przekazała agencji Reutera rzeczniczka SDF Aram Henna.

Członkowie Syryjskich Sił Demokratycznych Chris McGrath/Getty Images

SDF od dawna ostrzegała, że odpieranie nowej tureckiej ofensywy sparaliżuje siły walczące z uśpionymi komórkami IS i pilnujące więzienia, w którym przetrzymywani są dżihadyści.

Lider dżhadystów zabity w walce

W środę terroryści z IS poinformowali na Telegramie, że Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi, który kierował tym ugrupowaniem od marca, został zabity w walce.

To już drugi lider IS, który zginął w 2022 roku. Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi przejął stery organizacji po śmierci Abu Ibrahima al-Haszemiego al-Kurajsziego, który zginął, wysadzając w powietrze siebie i swoją rodzinę, w lutym podczas amerykańskiego nalotu w północno-zachodniej Syrii.

Na początku trzeciej dekady listopada siły powietrzne Turcji zaatakowały w północnej części Syrii i na północy Iraku 89 obiektów należących do kurdyjskich bojowników. Ostrzelane zostały m.in. schrony i magazyny amunicji, o czym informował turecki resort obrony.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Chris McGrath/Getty Images

Tagi:
Raporty: