Nowy komunikat o stanie zdrowia papieża. Źródła watykańskie: papież może wstać

Źródło:
Reuters, PAP
Wieczorne ujęcia sprzed kliniki Gemelli, gdzie przebywa papież Franciszek
Wieczorne ujęcia sprzed kliniki Gemelli, gdzie przebywa papież FranciszekReuters
wideo 2/12
Wieczorne zdjęcia sprzed kliniki Gemelli, gdzie przebywa papież FranciszekReuters

Stan zdrowia papieża Franciszka nie zmienił się od poniedziałku. We wtorek odwiedził go w szpitalu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Źródła watykańskie przekazały dziennikarzom nowe informacje na temat jego samopoczucia.

88-letni Franciszek zmaga się z obustronnym zapaleniem płuc. Wtorek jest 12. dniem hospitalizacji papieża w klinice Gemelli. Trafił tam 14 lutego, po kilku dniach problemów z oddychaniem.

Obecny pobyt w szpitalu jest najdłuższym w czasie jego prawie 12-letniego pontyfikatu.

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina i jego zastępcę, arcybiskupa Edgara Pena Parrę - podało we wtorek biuro prasowe Watykanu.

Źródła przekazały dziennikarzom w Watykanie, że papież "może wstać, a minioną noc spędził spokojnie i nie miał kolejnego kryzysu oddechowego". Jego stan miał się nie zmienić od poniedziałkowego wieczoru, kiedy lekarze odnotowali lekką poprawę w stwierdzonym u papieża stanie krytycznym.

Wierni modlą się na placu Świętego Piotra. Zdjęcie z 24 lutego ALESSANDRO DI MEO/EPA

Sekretarz stanu Watykanu z wizytą u Franciszka

Odwiedziny kardynała Pietro Parolina to pierwsze od początku hospitalizacji papieża spotkanie z sekretarzem stanu, czyli drugą osobą najważniejszą w Watykanie. Po wizycie opublikowano listę zatwierdzonych przez Franciszka dekretów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Wśród nich znalazł się dekret o heroiczności cnót Kunegundy Siwiec (1876-1955) - Polki, świeckiej zakonnicy, tercjarki karmelitańskiej i mistyczki. Watykan zgodził się na rozpoczęcie procesu jej beatyfikacji w 2007 roku. 

W poniedziałek wieczorem Parolin przewodniczył na placu Świętego Piotra modlitwie różańcowej o zdrowie Franciszka. Uczestniczyło w niej około 30 kardynałów, a także liczni przedstawiciele duchowieństwa z Watykanu i Rzymu oraz kilkuset wiernych. We wtorek o godzinie 21 na placu Świętego Piotra modlitwę poprowadzi kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji.

We wtorek Watykan opublikował również orędzie papieskie pod hasłem "Podążajmy razem w nadziei" w związku ze zbliżającym się okresem Wielkiego Postu. Nadzieja jako temat papieskich rozważań jest także hasłem Roku Świętego. Jego motto to "Pielgrzymi nadziei". Franciszek podkreślił, że przywodzi ono na myśl opisaną w Księdze Wyjścia drogę ludu Izraela do Ziemi Obiecanej - "trudną drogę od niewoli ku wolności".

Regularne komunikaty

Służby prasowe Watykanu regularnie publikują komunikaty o stanie zdrowia Franciszka.

W poprzednim komunikacie, opublikowanym w poniedziałek wieczorem, Watykan podał, że stan zdrowia papieża nieznacznie się poprawił. Służby prasowe przekazały, że nie doszło do kolejnego kryzysu oddechowego, a wyniki niektórych badań laboratoryjnych poprawiły się. Lekka niewydolność nerek nie budzi zaniepokojenia - dodał Watykan.

Papież kontynuuje terapię tlenem, ale dawki zostały zmniejszone.

Jeden z urzędników watykańskich powiedział agencji Reutera, że "Franciszek jadł normalnie i był w stanie wstać i poruszać się po swojej sali szpitalnej".

Autorka/Autor:tas/ads

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock