Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zwołała na środę specjalne posiedzenie kolegium komisarzy, gdzie mają być omówione wydarzenia na Bliskim Wschodzie.
- W środę rano zwołam specjalne posiedzenie kolegium, na którym wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych, wiceprzewodniczący (Josep - red.) Borrell i inni komisarze omówią działania skierowane do różnych zainteresowanych stron związanych z wydarzeniami w Iraku i poza nim - podkreśliła von der Leyen w oświadczeniu. Spotkanie ma posłużyć "jako platforma" do koordynowania działań komisarzy i unijnych partnerów w regionie.
Z kolei w piątek odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE.
"Zatrzymać przemoc"
Jak wskazała von der Leyen, ważne jest, aby po wydarzeniach, które rozegrały się w Iraku, zatrzymać przemoc i ponownie stworzyć przestrzeń dla dyplomacji.
- Europa ponosi tutaj szczególną odpowiedzialność. W miarę narastania napięć Europa rozmawia ze wszystkimi zaangażowanymi stronami - wskazała przewodnicząca KE. Jak przypomniała, w piątek na wezwanie szefa unijnej dyplomacji odbędzie się nadzwyczajne spotkane ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli.
Von der Leyen wezwała też "wszystkie strony do zachowania powściągliwości". "Po dewastacji dokonanej przez (tak zwane - red.) Państwo Islamskie, Irak rozwija się dobrze, a jego mieszkańcy zasługują na odbudowę kraju i większą stabilność" - napisała szefowa KE.
Przewodnicząca KE napisała też, że Komisja jest głęboko zaniepokojona ogłoszeniem przez Iran, że kraj nie będzie dłużej przestrzegać zapisów porozumienia nuklearnego.
"Ta decyzja pojawia się w czasie poważnych napięć w regionie. Z europejskiego punktu widzenia Iran powinien wrócić do porozumienia nuklearnego. Musimy przekonać Iran, że leży to również w jego interesie" - zaznaczyła von der Leyen.
Iran będzie wzbogacał uran bez ograniczeń
Iran już wcześniej ogłaszał stopniowe ograniczanie swoich zobowiązań wynikających z traktatu po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia. Stany Zjednoczone wznowiły wobec tego kraju surowe sankcje gospodarcze, w tym m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej. Stronami umowy nuklearnej z Iranem były USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Unia Europejska.
Parlament Iraku uchwalił rezolucję
Amerykańskie lotnictwo w nocy z czwartku na piątek przypuściło w Bagdadzie atak, w którym zginął irański gen. Kasem Sulejmani i dowódca irackiej proirańskiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis.
Iran i wspierane przez niego jemeńskie szyickie milicje Huti oraz libański Hezbollah zapowiedzieli działania odwetowe.
Parlament Iraku na nadzwyczajnej sesji w niedzielę uchwalił rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym oddziałów amerykańskich.
Autor: pp/adso / Źródło: PAP, Reuters