Snowden "pudlem Putina". Krytyka za udział w spektaklu na Kremlu


Edward Snowden naraził się na ostrą krytykę za swój udział w czwartkowej telekonferencji prezydenta Władimira Putina. Jest oskarżany o działanie na rzecz propagandy Kremla. Były pracownik NSA próbuje się bronić.

Na Twitterze nazwano go nawet "pudlem Putina". Zarzucono mu, że daje się wykorzystywać w interesie rosyjskiego prezydenta, że robi Putinowi "marketing". Snowden postanowił się bronić i uczynił to na łamach brytyjskiego "Guardiana". Napisał, że wziął udział w telekonferencji, ponieważ Putin, tak samo jak Barack Obama, musi wziąć odpowiedzialność za masową inwigilację elektroniczną swoich obywateli.

Pytanie dla Putina

Snowden spytał w czwartek prezydenta Rosji, czy w Rosji przechwytywane są i gromadzone dane, dotyczące komunikacji internetowej i telefonicznej milionów obywateli. Putin odpowiedział, że podsłuchiwanie rozmów telefonicznych i monitorowanie aktywności w internecie jest w Rosji stosowane, ale tylko za zgodą sądów. Zapewniał, że inwigilacja na taką skalę, jak w USA, jest w Rosji niemożliwa. Snowden nie ukrywa, że odpowiedź Putina wzbudziła jego wątpliwości, ponieważ dostrzegł w niej poważne niespójności. Obrońcy praw człowieka w Rosji regularnie podkreślają, że w ostatnich latach Putin systematycznie zwiększał uprawnienia tajnych służb i że służby te działają poza prawem.

Snowden ujawnił w 2013 roku skalę programów inwigilacji elektronicznej prowadzonych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Uciekł z kraju i po perypetiach otrzymał azyl w Rosji,

Autor: mk/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości