Edward Snowden


Edward Joseph Snowden – urodzony 21 czerwca 1983 roku w Elizabeth City w Karolinie Północnej. Amerykański informatyk, pracownik Centralnej Agencji Bezpieczeństwa (CIA) i współpracownik wewnętrznej agencji wywiadowczej NSA. Ujawnienie przez niego w 2013 roku tajnych dokumentów uważane jest za największy wyciek tajnych informacji w historii Stanów Zjednoczonych.

Edward Snowden – dzieciństwo i wykształcenie

Edward Snowden jest synem Wendy – urzędniczki Sądu Federalnego i Lonniego – oficera Straży Przybrzeżnej. Jego rodzice rozwiedli się w 2001 roku. Dziadkiem Snowdena ze strony matki był Edward J. Barrett, admirał Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych.

Snowden przerwał naukę w szkole średniej, ale zdał egzaminy i rozpoczął naukę w college’u, którego nie ukończył. Studia kontynuował w trybie online na Uniwersytecie w Liverpoolu. Zaciągnął się w 2004 roku do sił specjalnych armii amerykańskiej, ale nie ukończył szkolenia.

Trump rozważa ułaskawienie Snowdena. "Zacznę się temu przyglądać"

Donald Trump, prezydent USA, powiedział w sobotę, że rozważa ułaskawienie Edwarda Snowdena. Przebywający obecnie w Rosji były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) jest oskarżony o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych, za co grozi mu w Stanach do 30 lat więzienia.

Snowden wydał książkę. "Złamał umowę zawartą z CIA i NSA"

Departament sprawiedliwości USA poinformował, że Stany Zjednoczone pozwały Edwarda Snowdena w związku z publikacją jego książki. Ten były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) ujawnił masową inwigilację prowadzoną przez amerykańską instytucję rządową.

"Niestety, utknąłem w Moskwie". Snowden chce azylu w Niemczech

Edward Snowden, były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego oskarżony w Stanach Zjednoczonych o szpiegostwo, liczy na azyl w Niemczech - podaje dziennik "Die Welt". Przyznana Snowdenowi ochrona międzynarodowa w Rosji obowiązuje do 2020 roku.

Snowden: nowa rosyjska ustawa to pogwałcenie praw człowieka

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edward Snowden, który od 2013 roku korzysta z azylu w Rosji, ocenił, że nowa ustawa pozwalająca na blokowanie serwisów anonimizujących czyni Rosję "mniej bezpieczną i mniej wolną".

Tajny raport z wpadki amerykańskiej armii. "Wszyscy myśleliśmy, że zginiemy"

Chiński myśliwiec za trzecim razem podleciał za blisko. Jego pilot był znany Amerykanom z ryzykownych manewrów. Doszło do kolizji i rozpoczął się jeden z najpoważniejszych kryzysów w relacjach pomiędzy Chinami a USA. Na światło dzienne niedawno wyszedł tajny raport opisujący, jak bardzo nieprzygotowana na taki incydent była amerykańska załoga, która nie wiedziała jak niszczyć tajny sprzęt. Jak ujawniono, wiele tajemnic wpadło w ręce Chińczyków.

Media: Kreml może zrobić Trumpowi "prezent" ze Snowdena

Powołując się na anonimowe źródła w wywiadzie USA, amerykańskie media podały, że trwają rozmowy między Moskwą a Waszyngtonem o wydaniu Amerykanom przez Rosję byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edwarda Snowdena.

Snowden może zostać. Rosjanie przedłużyli gościnę

Edwardowi Snowdenowi, byłemu współpracownikowi amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA), niedawno przedłużono zezwolenie na pobyt w Rosji na co najmniej dwa lata - podała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w nocy z wtorku na środę.

Raport Kongresu: Edward Snowden ma kontakty z rosyjskim wywiadem

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edward Snowden "miał w przeszłości i nadal utrzymuje kontakt" z rosyjskimi służbami wywiadowczymi - wynika z odtajnionych i ujawnionych w czwartek fragmentów raportu komisji Kongresu USA.

Raport ujawnia kłamstwa Snowdena. "Z utęsknieniem czekamy na jego powrót"

Edward Snowden nie jest demaskatorem, a większość wykradzionych przez niego dokumentów dotyczy tajemnic wojskowych i nie ma nic wspólnego z prywatnością - uznała w czwartek komisja ds. wywiadu Izby Reprezentantów USA. Już w czerwcu jeden z rosyjskich deputowanych do Dumy ujawnił, że Snowden przekazał Rosji materiały wywiadowcze dot. działań USA.

"Snowden może być rosyjskim agentem"

Szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji (AfV) Hans-Georg Maassen zasugerował podczas wystąpienia na forum komisji śledczej Bundestagu, że były współpracownik wywiadu USA Edward Snowden może być agentem rosyjskich służb specjalnych.

Koniec śledztwa ws. podsłuchiwania Merkel

Niemiecka prokuratura federalna poinformowała, że umorzono śledztwo w sprawie rzekomego podsłuchiwania kanclerz Angeli Merkel przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Nie znaleziono dostatecznie mocnych dowodów.

W Kongresie planują "odpowiedzialnie przedłużyć" inwigilację obywateli

Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell zapowiedział, że zamierza "odpowiedzialnie przedłużyć" w najbliższym tygodniu obowiązywanie wygasającej 1 czerwca kontrowersyjnej ustawy Patriot Act, którą wprowadzono po zamachach z 11 września. Ustawa była powszechnie krytykowany przez licznych przeciwników, którzy argumentowali, że narusza ona prawa obywatelskie.

Zamach na Snowdena w Hongkongu? Depesza i szybkie dementi

Władze Makau zaprzeczyły doniesieniom, jakoby chińskie siły specjalne uniemożliwiły agentom CIA zabicie lub porwanie Edwarda Snowdena. Informacje o domniemanej strzelaninie pomiędzy chińskimi i amerykańskimi agentami, która wywiązała się w 2013 roku, od miesięcy krążą wśród internautów w Chinach. Niedawno przekazała je również chińska agencja informacyjna.