Świat

Sikorski "ma ograniczoną wiarę" w skuteczność sankcji wobec Rosji

Świat

tvn24Sikorski nie wierzy w skuteczność sankcji

Mam ograniczoną wiarę w to, że sankcje wobec Rosji, które zostaną wzmocnione, będą skuteczne - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski, komentując zapowiedź kolejnych sankcji ze strony Unii Europejskiej.

- Domagamy się, aby ci, którzy wzięli na siebie brzemię negocjowania z Rosją, głównie Republika Federalna Niemiec, zaproponowali, jak zamierzają rozwiązać ten konflikt - mówił Sikorski, który w poniedziałek przebywa w Mołdawii.

Szef polskiego MSZ podkreślił, że w UE mówi się o wzmocnieniu istniejących już sankcji przeciw Rosji w reakcji na to, co robi ona na Ukrainie.

- Mam ograniczoną wiarę w to, że sankcje będą skuteczne - przyznał szef MSZ. Jak wyjaśnił, sankcje wpłyną na Rosję w dalszym terminie, a Ukraina walczy już dziś.

Nowe sankcje

W ciągu tygodnia UE ma przygotować propozycje nowych sankcji przeciw Rosji w związku z jej działaniami na Ukrainie. Według niemieckiej kanclerz Angeli Merkel ewentualne nowe sankcje wobec Rosji obejmą dziedziny, w których UE już wprowadziła restrykcje. - To dotyczy sektora finansowego, ale też innych dziedzin, jak np. energia - powiedziała Merkel. Z dokumentu końcowego szczytu wynika też, że UE po raz kolejny rozszerzy listę osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi za wspieranie separatystów w Donbasie. Od 1 sierpnia UE wprowadziła sankcje sektorowe wobec Rosji w formie embarga na broń, ograniczeń w przepływie kapitału, zakazu eksportu niektórych technologii wykorzystywanych w eksploatacji ropy oraz zakazu sprzedaży sprzętu podwójnego zastosowania.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: MAC\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: