"Istnieje ryzyko wojny nuklearnej"

[object Object]
Rakieta manewrująca systemu Iskander. Nagranie archiwalne MO Rosji
wideo 2/34

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł przed "rosnącym niebezpieczeństwem wojny nuklearnej". Jak stwierdził, użycie broni nuklearnej jest możliwe, nawet jeśli kraje posiadające taką broń nie chcą konfliktu".

- Istnieje ryzyko wojny nuklearnej - powiedział Siergiej Riabkow w siedzibie agencji TASS na prezentacji raportu "Nowe zrozumienie i drogi wzmocnienia wielostronnej stabilności strategicznej" przygotowanego przez rosyjskich ekspertów.

Zdaniem Riabkowa ryzyko wojny nuklearnej wzrosło szczególnie w ostatnich latach, winą za co obarczył kraje zachodnie, w tym Stany Zjednoczone. Według niego wykazują one "wyjątkowo niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowanie".

Wiceszef MSZ przypomniał o wycofaniu się USA z irańskiego porozumienia nuklearnego, a także z traktatu o likwidacji pocisków średniego i krótkiego zasięgu (INF).

"Raport jest interesujący, ponieważ jego autorzy doszli do wniosków, które pod wieloma względami są sprzeczne z obecną rosyjską polityką zagraniczną: uważają bowiem tradycyjną dla Rosji koncepcję stabilności strategicznej za przestarzałą, a mechanizmy ograniczania zbrojeń, tak bardzo cenione przez Moskwę, za nieskuteczne" - ocenił dziennik "Kommiersant".

2 sierpnia Stany Zjednoczone formalnie wycofały się z paktu rakietowego z Rosją. Powodem były ustalenia Waszyngtonu, że Moskwa łamie traktat INF i nie ma w planach przestrzegania go. W tym dniu również rosyjskie MSZ potwierdziło, że układ przestał obowiązywać.

Autor: tas\mtom / Źródło: Kommiersant, TASS

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości