Arabia Saudyjska to przyjaciel Stanów Zjednoczonych, który wiele inwestuje w amerykańską gospodarkę - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump, przyjmując w Waszyngtonie następcę saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana.
- Obecne relacje (amerykańsko-saudyjskie) są prawdopodobnie tak dobre, jak nigdy dotąd - powiedział Trump dziennikarzom podczas sesji zdjęciowej po spotkaniu z Muhammadem ibn Salmanem w Gabinecie Owalnym Białego Domu.
Saudowie "pracują bardzo ciężko"
Amerykański przywódca dodał, że stosunki te w "przyszłości prawdopodobnie staną się jeszcze lepsze", wskazując na saudyjskie inwestycje w USA, które - jego zdaniem - "oznaczają miejsca pracy dla naszych (amerykańskich) pracowników". Ocenił, że relacje między państwami były "napięte" podczas prezydentury Baracka Obamy, ale teraz prezydent USA i następca saudyjskiego tronu stali się "bardzo dobrymi przyjaciółmi w krótkim czasie".
Trump nazwał Arabię Saudyjską "wielkim przyjacielem USA" i "wielkim nabywcą" w amerykańskiej gospodarce. Trump zaznaczył, że jego administracja prowadzi politykę "zero tolerancji" dla sponsorowania terroryzmu. Podkreślił, że Arabia Saudyjska "pracuje bardzo ciężko", by wstrzymać takie finansowanie. Muhammad ibn Salman oświadczył z kolei, że USA i Arabia Saudyjska mogą razem stawić czoło "wielu sprawom" w przyszłości i pochwalił "głębokie relacje" łączące oba państwa.
Ropa i wojna w Jemenie
To pierwsza wizyta Muhammada ibn Salmana w USA, od kiedy w czerwcu 2017 roku został saudyjskim następcą tronu. Książę planuje przebywać w Stanach Zjednoczonych przez trzy tygodnie. W listopadzie 2017 roku, w efekcie czynności dochodzeniowych, aresztowano w Arabii Saudyjskiej 381 osób, w tym dziesiątki książąt, wyższych przedstawicieli władz i czołowych biznesmenów. Zdaniem obserwatorów Muhammad ibn Salman uruchomił kampanię antykorupcyjną w celu wzmocnienia własnej pozycji w aparacie władzy. 32-letni Muhammad ibn Salman obiecuje zreformowanie i modernizację Arabii Saudyjskiej oraz uniezależnienie jej od wpływów z eksportu ropy naftowej. Elementem reform jest zwiększenie swobód obywatelskich kobiet, m.in. prowadzenie samochodów. Monarchia jest krytykowana przez międzynarodowe organizacje pomocowe za swój udział w konflikcie w Jemenie i naloty na targowiska, szpitale i inne cele cywilne w tym kraju. Organizacje praw człowieka zarzucają Arabii Saudyjskiej, że prowadzona przez to państwo blokada Jemenu grozi tam klęską głodu. Rijad uzasadnia interwencję militarną u swojego południowego sąsiada walką ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti.
Autor: PTD/AG, adso / Źródło: PAP