Były minister obrony Rumunii: Rosja atakuje Mołdawię od wewnątrz

Źródło:
PAP
Separatystyczne Naddniestrze jest nieformalnie wspierane przez Rosję
Separatystyczne Naddniestrze jest nieformalnie wspierane przez Rosję
Reuters Archiwum
Separatystyczne Naddniestrze jest nieformalnie wspierane przez Rosję Reuters Archiwum

Były minister obrony Rumunii Vasile Dincu ostrzega, że Rosja będzie prowadzić w 2023 roku działania destabilizujące Mołdawię, aby powstrzymać jej proeuropejski kurs.

- Rosja prowadzi inwazję na Mołdawię od wewnątrz. Nie musi jej atakować zbrojnie od zewnątrz. Wpływy bowiem Moskwy w tym kraju są niestety bardzo silne - powiedział były minister obrony Rumunii Vasile Dincu, cytowany przez kiszyniowski portal Deschide.

Polityk wskazał, że "Mołdawia jest w niebezpieczeństwie z powodu sprowokowanej przez Kreml fali protestów przeciwko prezydent Mai Sandu".

Wypowiedź byłego szefa resortu obrony Rumunii ma związek z prowadzoną od drugiej połowy grudnia debatą wokół słów szefa mołdawskich służb bezpieczeństwa (SIS) Alexandru Musteaty. Stwierdził on, że władze w Kiszyniowie posiadają informacje, że Rosja rzekomo ma plan inwazji na Mołdawię na początku 2023 r.

Prezydent Mołdawii o zagrożeniu atakiem Rosji

W piątek prezydent Maia Sandu zaprzeczyła, jakoby Mołdawii groziła obecnie rosyjska inwazja. Wskazała, że dzięki postępom armii ukraińskiej udało się odsunąć rosyjskie siły, a tym samym oddalić zagrożenie militarne od granic Mołdawii.

- Aktualnie nie istnieją bezpośrednie zagrożenia dla bezpieczeństwa oraz integralności terytorialnej Mołdawii - zapewniła Maia Sandu.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP