Rozmowa Zełenskiego z nowym premierem Wielkiej Brytanii i decyzja "przyjęta z radością"

Źródło:
PAP, Bloomberg, The Daily Telegraph, Radio Swoboda, tvn24.pl

Prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił na X, że Ukraina będzie mogła użyć przekazanej przez Wielką Brytanię broni, w tym pocisków Storm Shadow, do ataków na cele wojskowe w Rosji. Zełenski miał o tym rozmawiać w Waszyngtonie z nowym szefem brytyjskiego rządu. Keir Starmer w rozmowie z Bloombergiem podkreślił, że pociski są przekazane w celach obronnych, ale "do Ukrainy należy decyzja, jak je rozmieścić".

Wołodymyr Zełenski poinformował w czwartkowym wpisie na platformie X (dawniej Twitter), że odbył pierwsze spotkanie z nowym premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem.

"Dziękuję za wszystkie pakiety militarne i finansowe dla naszego kraju. Rano (w czwartek - red.) przeczytałem o pozwoleniu na użycie rakiet Storm Shadow przeciwko obiektom wojskowym na terytorium Rosji. A dziś (również w czwartek - red.) mieliśmy okazję omówić praktyczną realizację tej decyzji. Dziękujemy za nieustające wsparcie Ukrainy i naszego narodu!" - napisał ukraiński przywódca, nie ujawniając szczegółów.

Keir Starmer i Wołodymyr ZełenskiStefan Rousseau/Getty Images

Starmer w rozmowie z Bloombergiem

Zełenski, pisząc o tym, że "przeczytał o pozwoleniu na użycie rakiet Storm Shadow przeciwko obiektom wojskowym na terytorium Rosji", miał zapewne na myśli rozmowę Keira Starmera z amerykańską agencją Bloomberg.

Szef brytyjskiego rządu został zapytany przez Bloomberga o możliwość użycia brytyjskiej broni przeciwko celom w Rosji we wtorek wieczorem. Odpowiedział w ten sposób: "należy oczekiwać, że pociski będą używane zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym". Starmer zaznaczył również, że systemy Storm Shadow "zostały przekazane w celach obronnych". Dodał jednak: "Ale to do Ukrainy należy decyzja, jak rozmieścić je w tych celach obronnych".

Brytyjskie pociski Storm Shadow pod kadłubem samolotu Tornado. Zdjęcie ilustracyjneGeoff Lee/East News

W podobny sposób wypowiadał się David Cameron, minister spraw zagranicznych w poprzednim rządzie, kierowanym przez Rishiego Sunaka - odnotował Bloomberg.

"Keir Starmer wyraża zgodę na użycie brytyjskich rakiet w atakach na cele w Rosji" - oceniła na swoim portalu brytyjska telewizja informacyjna Sky News, pisząc, że decyzja ta "została przyjęta przez Ukrainę z radością".

Reakcja Kremla

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do słów Starmera, oświadczył w środę, że "jeśli to prawda", to "jest to kolejny nieodpowiedzialny krok w kierunku zwiększenia napięcia i eskalacji sytuacji".

Starmer wziął udział w szczycie NATO w Waszyngtonie, gdzie była omawiana dalsza pomoc dla Ukrainy. To jego pierwsza podróż zagraniczna jako premiera. Stanowisko objął 5 lipca w następstwie zdecydowanego zwycięstwa jego Partii Pracy w przeprowadzonych dzień wcześniej wyborach do Izby Gmin.

Po ofensywie w obwodzie charkowskim

Ukraińska sekcja Radia Swoboda przypomniała, że Storm Shadows to precyzyjnie naprowadzane rakiety manewrujące o zasięgu ponad 250 kilometrów.

"Po rozpoczęciu rosyjskiej ofensywy w obwodzie charkowskim, w maju tego roku, prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że nie powinno być zakazu użycia zachodniej broni do uderzeń na terytorium Rosji, ponieważ nie chodzi tu o ofensywę Ukrainy, ale o obronę" - podała rozgłośnia.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP, Bloomberg, The Daily Telegraph, Radio Swoboda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stefan Rousseau/Getty Images