Atomowe bombowce Rosji nad Bałtykiem. NATO trzy razy podrywało myśliwce

Rosyjskie wojsko kończy wielkie ćwiczenia
Rosyjskie wojsko kończy wielkie ćwiczenia
Luftforsvaret
Incydent z ubiegłego tygodnia. Norweg o włos minął rosyjskiego MiG-aLuftforsvaret

Rosjanie znów niebezpiecznie blisko granicy NATO. Łotewskie wojsko zgłosiło w niedzielę trzy przypadki namierzenia rosyjskich samolotów wojskowych nad Bałtykiem. Poderwano myśliwce NATO chroniące kraje bałtyckie.

Jak donosi łotewska armia, pierwszy z incydentów miał miejsce w niedzielę wieczorem. Niebezpiecznie blisko łotewskiej przestrzeni powietrznej pojawiła się eskadra rosyjskich bombowców. W jej skład wchodziły cztery Tupolewy Tu-95 i dwa Tu-22. Tu-95 to bombowce strategiczne, czyli przystosowane do przenoszenia broni jądrowej.

"Rosja lata bombowcami Tu-95 na Morzem Bałtyckim. Wątpię, że coś takiego miało miejsce wcześniej. Z pewnością nie w ostatnich dekadach" - napisał na Twitterze Carl Bildt, były szef MSZ Szwecji.

Kolejne przeloty

Łotewska armia podaje, że po raz kolejny Rosjanie dali o sobie znać dwie godziny po pierwszym incydencie. Blisko granicy NATO tym razem pojawiły się trzy rosyjskie Tu-134. Obok tupolewów leciał An-72. Tym razem w pogoń za nimi ruszyły kanadyjskie Hornety.

Do trzeciego incydentu doszło po godz. 22 lokalnego czas (ok. godz. 23 naszego czasu). Blisko granicy NATO pojawiły się dwa kolejne Tu-134 i jeden An-72.

Inquisitr.com podaje, że do wszystkich incydentów doszło w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem. Portal przypomina, że w 2014 roku doszło już do dziesiątek incydentów pomiędzy NATO a Rosją. Wojskowi i polityczni eksperci twierdzą, że świadczy to o powrocie do napięć znanych z zimnej wojny.

Spotkanie Norwega z MiG-iem

W ubiegłym tygodniu doszło do "potencjalnie groźnej" sytuacji nad Bałtykiem. Norweskie lotnictwo wojskowe udostępniło mediom nagranie z systemów pokładowych F-16, który miał zbyt bliskie spotkanie z rosyjskim myśliwcem przechwytującym MiG-31.

Autor: pk//gak / Źródło: Inquisitr.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: RAF