Rosyjska prasa po wizycie Cyryla I: Przyjaźń, przełom, ważne wydarzenie

Prawosławni radykałowie niezadowoleni
Prawosławni radykałowie niezadowoleni
tvn24
To była pierwsza wizyta Cyryla I w Polscetvn24

Z wizyty patriarchy Cyryla w Polsce zadowolona jest rosyjska prasa. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk uważa z kolei, że wystosowane wraz z Kościołem katolickim przesłanie do narodów Polski i Rosji było silnym apelem o pojednanie między prawosławnymi a katolikami.

- Nie usłyszeliśmy, co Polacy przebaczają Rosjanom, za co Kościół prawosławny pragnie przeprosić Kościół katolicki w Polsce, lecz możliwe, że jeszcze do tego dojdzie. Niemniej apel o pojednanie został wystosowany - powiedział arcybiskup Szewczuk, cytowany w poniedziałek przez agencję Interfax-Ukraina.

Hierarcha zwrócił uwagę, że podczas zakończonej w niedzielę wizyty patriarcha moskiewski i całej Rusi rozpoczął dialog nie tylko ze zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w Polsce, ale i ze Stolicą Apostolską. Arcybiskup Szewczuk zaznaczył, iż chciałby, żeby podobny dialog został nawiązany między rosyjskim Kościołem prawosławnym a Kościołem greckokatolickim.

Chciałbym, żeby do podobnych wydarzeń doszło na Ukrainie. Po pierwsze byłoby nam przyjemnie, gdyby doszło do osobistego dialogu na poziomie naszych Kościołów. By patriarcha moskiewski uznał za partnera do dialogu Ukraiński Kościół Greckokatolicki, gdyż dotychczas rozmawia się o nas tylko z Ojcem Świętym w Watykanie i dzieje się to zazwyczaj bez nas" - oświadczył zwierzchnik grekokatolików.

Rosyjska prasa: przełom

Wizytę rosyjskiego patriarchy komentowała także rosyjska prasa. Dziennik "Kommiersant" wizytę określa jako "przełom w trudnych stosunkach między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem katolickim".

Rosyjska gazeta zaznacza, że papież Benedykt XVI uznał tę pierwszą podróż Cyryla do kraju katolickiego za "ważne wydarzenie, które budzi nadzieję na przyszłość".

"Kommiersant" przytacza też opinię rzecznika Patriarchatu Moskiewskiego Władimira Legojdy, według którego "nie ma wątpliwości, że była to historyczna wizyta". "Po raz pierwszy patriarcha odwiedził Polskę. Świadczy to o zmianach, jakie już nastąpiły w relacjach między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem katolickim, a także o powstaniu przesłanek dla dalszych zmian w tych stosunkach" - cytuje dziennik Legojdę.

Gazeta odnotowuje, że w toku wizyty Cyryl i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik podpisali wspólne przesłanie wzywające do pojednania narodów Rosji i Polski. "Patriarcha w Polsce wystąpił w roli nie tylko cerkiewnego, ale także świeckiego dyplomaty" - zaznaczył "Kommiersant".

Na podpisanie dokumentu zwracają też uwagę "Niezawisimaja Gazieta", "Rossijskaja Gazieta" i "Moskowskije Nowosti". Ten ostatni dziennik publikuje fragmenty przesłania, akcentując, że jest ono adresowane nie tylko do prawosławnych i katolików, lecz wszystkich obywateli dwóch państw bez względu na wyznawaną wiarę.

Wizyta "wykazała wspólnych wrogów"?

W ocenie "Moskowskich Nowosti", "przesłanie do narodów Rosji i Polski w pełni wpisuje się w kurs proklamowany przez świeckie władze w Moskwie i Warszawie". Gazeta konstatuje także, iż "wizyta Cyryla w Polsce wskazała wspólnych wrogów prawosławnych i katolików".

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" określa podróż zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej do Polski jako "wizytę przyjaźni". Podpisanie wspólnego przesłania dwóch kościołów do narodów Rosji i Polski dziennik uznaje za jej główne wydarzenie.

Natomiast "Niezawisimaja Gazieta" wybija, że "Cyryl podjął próbę pojednania Rosjan z Polakami". Dziennik cytuje też wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego, którego zdaniem dokument podpisany przez patriarchę i arcybiskupa Michalika nie tylko będzie sprzyjać polsko-rosyjskiemu zbliżeniu, ale także otwiera nowy etap w stosunkach między Kościołami.

Autor: AB\mtom / Źródło: PAP

Raporty: